Co znaczy centralno-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego z obustronnym konfliktem korzeniowym?

Czy napewno potrzebuje operacji? Neurochirurg po obejrzeniu płyty rezonansu za 2 miesiące ustalił termin operacji(za moją zgodą oczywiście ). Skierował mnie na rehabilitację bo nie zaszkodzi nigdy próbować. Czy mogę prosić o ocenę czy aby napewno operacja jest konieczna? Dodam, że czuję ból codziennie w odcinku ledzwiowym, ale przyzwyczaiłem się bo nie jest mocny (czasem bardzo delikatny czasem mocniejszy ). Nie dźwigać itd. Nie chcę tracić czasu o niepotrzebnie odkładać operacji bo chciałbym normalnie uprawiać sport i nie czuć dyskomfortu. Opis mojego rezonansu : kanał kregowy przewezony na poziomie L5/S1, stożek rdzenia kręgowego bez cech patologii, nici końcowe luźno ułożone. obniżenie wysokości krążków międzykręgowych l4, l5 i l5, s1 z ich dehydratacja. Na wysokości L5-S1 centralno-dwuboczna przepuklina krazka miedzykregowego z obustronnym konfliktem korzeniowym i kompresją worka oponowego z sekwestracją jądra macierzystego o wymiarach 14x11mm dokanalowo na stronę lewą. Na poziomie L4-L5 protruzja dokanalowa krążka m-k na 12*6mm, centralnie dwuboczna z uciskiem na worek oponowy oraz korzenie nerwowe silnej po stronie lewej. W kości krzyżowej widoczne dwa hiperintensywne ogniska w sekwencji T2, hipointensywne w T1 dł. 7mm-obraz przemawia za naczyniakami, noeulegajacymi w badaniu Tirm saturacji tłuszczowej. Proszę o kilka słów czy operować czy czekać? Wiem, że nie można kierować się poradami online, ale dodatkowe opinie napewno ułatwią mi decyzję :) pozdrawiam serdecznie

Lek. Michał Lenard

Osobiście sugeruję Panu nie zastanawiać się, tylko poddać się operacji zgodnie z zaleceniem neurochirurga. Takie zmiany raczej nie ustąpią samoistnie, a mogą się tylko pogłębiać powodując bardziej dotkliwe objawy. Pozdrawiam!