Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 3 , 3 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rehabilitacja: Pytania do specjalistów

Co mam robić, aby wrócić do pełni zdrowia?

Witam. Ponad trzy miesiące temu miałam wypadek, uraz typu whiplash. Rtg i TK też okej, rehabilitacja prawie 2 miesiące, wróciłam do pracy i na nowo zaczyna się ból w szyi, sztywność, ciężkość z wyprostowaniem się, bóle głowy, zawroty. Co robić dalej by wrócić do zdrowia ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jaka rehabilitację mogę stosować?

Dzien dobry mam powazny problemto jest zlamanie dwukostkowe podudzia lewego ze zwichnieciem w stawie skokowym.otwarta repozycja blokowana plytka Zimmer 4 HProsze opilna jaka moge stosowac rehabilitacje 2lutego zostal zciagniety gips noga podpuchnieta chodze o kulach prosze o pomoc kazdy odsyla z funduszu czy nalezy sie skierowanie pilne naNFZ
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy taki wygląd pleców to wynik źle dobranych ćwiczeń?

Zaczęłam ćwiczyć od paru miesięcy, robię różne ćwiczenia, w tym brzuszki, ćwiczenia na plecy itp. Zauważyłam na plecach na wysokości kręgu lędźwiowego zgromadzony kawałek tkanki tłuszczowej i zastanawiam się czy mógł powstać przez ćwiczenia? Wykonuję je na grubej macie, więc... Zaczęłam ćwiczyć od paru miesięcy, robię różne ćwiczenia, w tym brzuszki, ćwiczenia na plecy itp. Zauważyłam na plecach na wysokości kręgu lędźwiowego zgromadzony kawałek tkanki tłuszczowej i zastanawiam się czy mógł powstać przez ćwiczenia? Wykonuję je na grubej macie, więc kręg nie obija mi się ani nic takiego. Czy możliwe że wykonuję jakieś ćwiczenie (robię m.in. ćwiczenie superman), które nadwyręża mój kręgosłup i stąd taka reakcja mojego organizmu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy to mogą być objawy przepukliny kręgosłupa?

Witam. Kilka dni temu dźwignąłem paczkę z przygarbionej pozycji i poczułem jakby ukłucie w części lędźwiowej kręgosłupa. Od tamtej pory czuję ból. Rano po przebudzuniu nie boli prawie wcale lecz ból stopniowo narasta w ciągu dnia. Najgorzej jest... Witam. Kilka dni temu dźwignąłem paczkę z przygarbionej pozycji i poczułem jakby ukłucie w części lędźwiowej kręgosłupa. Od tamtej pory czuję ból. Rano po przebudzuniu nie boli prawie wcale lecz ból stopniowo narasta w ciągu dnia. Najgorzej jest wieczorem, wczoraj wieczorem ledwo co wstałem z fotela. O normalnym wysiadaniu z auta mogę pomarzyć. Paracatamol nie pomaga wcale, a ibuprofen uśmierza ból. Ból zanika kiedy leżę na plecach. Czy może to być przepuklina kręgsłupa?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy wskazana jest rehabilitacja czy stabilizator?

Wynik zdjęcia RTG. Lateralizacja ustawienia rzepki, skąpa osteofitoza na dolnych krawędziach powierzchni stawowych rzepek. Szpary stawowe w odcinkach przyśrodkowych przewężone. Kolano bardzo boli, czy wskazana jest rehabilitacja czy stabilizator?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy jest coś co może uśmierzyć ból?

Witam. Od 4 dni mam przeszywający ból w okolicach szyi i lewej łopatki. Zaczęło się po nocy gdzie źle spałam. Każdy większy ruch kończy się bólem tak jakby poraził mnie prąd... jestem w 8 tyg ciąży i lekarz przypisał mi... Witam. Od 4 dni mam przeszywający ból w okolicach szyi i lewej łopatki. Zaczęło się po nocy gdzie źle spałam. Każdy większy ruch kończy się bólem tak jakby poraził mnie prąd... jestem w 8 tyg ciąży i lekarz przypisał mi tylko paracetamol który nigdy na mnie nie działał i tak jest też teraz. Rehabilitant zalecił ćwiczenia z piłeczką tenisową przy ścianie i nie wykonał masażu ze względu na zbyt wczesną ciążę i niewielkie krwawienia które się pojawiały. Czy jest coś co może uśmieżyć ból? Czy są jakieś dozwolone leki przeciwzapalne?Mam problem żeby przewrócić się nawet na łóżku a z dnia na dzień się nie polepsza.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy jest szansa na uniknięcie operacji?

Dzień dobry, dokładnie 17.02 podczas potknięcia uszkodziłam łąkotkę. 5.03 poszłam do ortopedy który wykonał USG z którego wynika, że łąkotka przyśrodkowa posiada cechy uszkodzenia rogu tylnego. Otrzymałam zalecenie unikania chodzenia przez 2 tygodnie, Nimesil i Voltaren oraz - gdyby bolało... Dzień dobry, dokładnie 17.02 podczas potknięcia uszkodziłam łąkotkę. 5.03 poszłam do ortopedy który wykonał USG z którego wynika, że łąkotka przyśrodkowa posiada cechy uszkodzenia rogu tylnego. Otrzymałam zalecenie unikania chodzenia przez 2 tygodnie, Nimesil i Voltaren oraz - gdyby bolało po tym czasie - skierowanie do szpitala na artroskopie kolana. Jestem szczupłą 23 letnią kobietą, prowadzę jak tylko się da zdrowy tryb życia, dużo spaceruje. Uszkodzenie wg lekarza jest małe (nie przekracza 5 mm), ale czy jest jakakolwiek szansa na odbudowanie się łąkotki samoistnie? Zanim udałam się do lekarza kolano delikatnie bolało jedynie przy dłuższym szybkim marszu, ruch kolana był pełny. Aktualnie odczuwam bardzo mały dyskomfort, nogę mogę w pełni wyprostować (w kwestii zgięcia odczuwam, że "coś się dzieje" ale nie jest to bolesne - wolę jeszcze nie zginać gdy nie ma potrzeby). Pytanie kieruje do Państwa ponieważ nie do końca wiem jak postąpić. Wolałabym uniknąć operacji w moim wieku, a na termin NFZ w przy pandemii tybmbardzej trochę poczekam. Może warto wydłużyć czas oszczędzania się, albo wybrać się na rehabilitacje? Będę bardzo wdzięczna za wskazówki i spostrzeżenia dotyczące mojej sytuacji :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy taki paraliż i afazję można rehabilitować?

Dobry Wieczór! Chciałabym zasięgnąć opini lekarza neurochirurga. Mam mamę po wycięciu guza mózgu. Dwa tygodnie temu była operowana, obecnie czekamy na wyniki histopatologiczne. Na tą chwilę wiem że jest to nowotwór złośliwy mózgu, płat skroniowy po stronie lewej.... Dobry Wieczór! Chciałabym zasięgnąć opini lekarza neurochirurga. Mam mamę po wycięciu guza mózgu. Dwa tygodnie temu była operowana, obecnie czekamy na wyniki histopatologiczne. Na tą chwilę wiem że jest to nowotwór złośliwy mózgu, płat skroniowy po stronie lewej. Guz był wielkości 85mm wycięte z tego zostało 60 procent. Moje pytanie brzmi w kierunku jakiejkolwiek rehabilitacji. Wiem że rokowania są niepomyślne ale mama bardzo oczekuje na rehabilitację gdyż jest sparaliżowana i ma afazje. Paraliż prawej strony ręki i nogi. Proszę mi powiedzieć czy taki paraliż i afazje można rehabilitować? Czy ona minie czy to jest skutek uboczny i zostanie już do końca życia.? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Paweł Majcherczyk
Mgr Paweł Majcherczyk

Czy jazda na rowerze stacjonarnym może powodować szybkie zużycie się endoprotezy?

Jestem po wszczepieniu endoprotezy kolana (czerwiec 2020) czy jazda na rowerze stacjonarnym praktycznie bez obciążenia przyczynia się do szybszego zużycia endoprotezy ? Ile można bezpiecznie jeździć dziennie żeby nie narazić się na jakieś komplikacje ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

W jaki sposób pozbyć się bólu łokcia?

Dzień dobry, mam łokieć golfisty. Lekarz zalecił rehabilitację, która właśnie kończę. Od poniedziałku wracam do pracy, a pracuje w kuchni, i zastanawiam się czy mogę w jakiś sposób wspomóc ten mój bolacy łokieć przed obciazeniem . Dodam, że boli... Dzień dobry, mam łokieć golfisty. Lekarz zalecił rehabilitację, która właśnie kończę. Od poniedziałku wracam do pracy, a pracuje w kuchni, i zastanawiam się czy mogę w jakiś sposób wspomóc ten mój bolacy łokieć przed obciazeniem . Dodam, że boli mnie bardzo. Proszę o podpowiedź, o radę. Może jest jakiś sposób na szybkie wyłączenie? Pozdrawiamy
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy po zdjęciu gipsu mogę się starać o skierowanie na rehabilitację?

Jestem w opatrunku desauta po złamaniu nasady bliższej kości ramiennej.Mam53 lata. Czy po zdjęciu gipsu mogę się starać o skierowanie na rehabilitację?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jakie ćwiczenia mogę wykonywać po tym zabiegu?

Witam. Jestem dzień po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego oraz szyciu łąkotki (z łąkotką był duży problem bo uraz był 3 letni ale udało się zszyć i dostałem zalecenia żeby przez 3 tygodnie nie stawać na nogę). Jakie ćwiczenia mogę wykonywać... Witam. Jestem dzień po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego oraz szyciu łąkotki (z łąkotką był duży problem bo uraz był 3 letni ale udało się zszyć i dostałem zalecenia żeby przez 3 tygodnie nie stawać na nogę). Jakie ćwiczenia mogę wykonywać dzień po? Aktualnie ledwo podnoszę nogę w górę.. I jeszczeq jedno pytanie czy mogę zginać chociaż lekko nogę? Mam pełny wyprost i boję się wykonać jakikolwiek ruch nogą z powodu na bardzo mocny ból..
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak leczyć te schorzenia ruchu?

Witam mam dyskopatię odcinka lędźwiowego zwyrodnienie biodra mam cukrzycę boli bardzo nie mogę chodzić odcinek lędźwiowy wraz biodrem puchnie mi prawa stopa
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska

Czy te objawy ustąpią?

Mam 37 lat jestem 2 miesiące po operacji haluksa prawej stopy metodą Kramera. Stopa jest opuchnięta paluch sztywny mimo rehabilitacji. Boli mnie też łydka oraz śródstopie od spodu zwłaszcza pod najmniejszym większym i środkowym palcem, stopa przy stawaniu leci... Mam 37 lat jestem 2 miesiące po operacji haluksa prawej stopy metodą Kramera. Stopa jest opuchnięta paluch sztywny mimo rehabilitacji. Boli mnie też łydka oraz śródstopie od spodu zwłaszcza pod najmniejszym większym i środkowym palcem, stopa przy stawaniu leci mi do środka wtedy czuję ucisk na brzegu stopy małego palca. Czy to minie? Czy takie objawy są prawidłowe? Kiedy po zabiegu wraca się do normalności oraz kiedy przechodzi ból i obrzęk. Proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Dlaczego zastrzyk nie zadziałał?

Dzień dobry Szanowny Pan / i doktor miałam operację przecięcia powłok brzusznych, otrzymalam zastrzyk w kręgosłup, który nie zdziałał i musiałam być w narkozie pod respiratorem, dlaczego tak mogło się stać, co mogło być przyczyną dodam że mam skoliozę... Dzień dobry Szanowny Pan / i doktor miałam operację przecięcia powłok brzusznych, otrzymalam zastrzyk w kręgosłup, który nie zdziałał i musiałam być w narkozie pod respiratorem, dlaczego tak mogło się stać, co mogło być przyczyną dodam że mam skoliozę kregoslupa, czy to oznacza że nigdy już nie mogę mieć juz takich zastrzykow znieczulajcych w kręgosłup. Bardzo proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy jest jeszcze szansa na odzyskanie pełnego zgięcia i wyprostu?

W nocy z 11 na 12 grudnia miałem wypadek (rany tluczone) w skutek czego doznałem całkowitego zerwania ścięgnien prostownika palca 3 i 4 w strefie bodajże 6 (miejsce gdzie zginą się nadgarstek) 13 grudnia miałem operacje zażycia po 6 tygodniach... W nocy z 11 na 12 grudnia miałem wypadek (rany tluczone) w skutek czego doznałem całkowitego zerwania ścięgnien prostownika palca 3 i 4 w strefie bodajże 6 (miejsce gdzie zginą się nadgarstek) 13 grudnia miałem operacje zażycia po 6 tygodniach ściągnięto mi ortezę, rozpocząłem prywatnie rehabilitacje terapia laserem polem magnetycznym i kroterapie do tego terapię manualna u fizjoterapeuty, palce zginają się w 95% i opadają o jakieś 25%, nie jestem w stanie ich wyprostować a biernie prostują i zginają się w 100%. Mamy 4 marca, od 1 marca podjąłem aktywność zawodowa w której nie przeciążam ręki ale dużo ruszam palcami Moje pytanie brzmi - Czy jest jeszcze szansa na odzyskanie pełnego zgięcia i wyprostu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy rehabilitacja wystarczy w zmniejszeniu obrzeku?

Po złamaniu ręki pozostał mi obrzęk okolicy kompleksu TFC i obrzęk więzadła pobocznego łokciowego.Cały czas odczuwam ból w nadgarstku a szczególnie przy oporowaniu nie mogę opierać się zewnetrznym brzegiem lewej ręki o podłoże.Ortopeda zalecił mi rehabilitację,czy to wystarczy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy bez konsultacji z neurochirurgiem się nie odbędzie?

Witam.Proszę o pomoc, ponieważ farmakoterapia nie przynosi ulgi. Z Rezonansu wynika m.in.Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie c 5,6 dehydratacja.Wielopoxiomowe zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych z nierównym zarysem blaszek granicznych. Bulging krążka międzykręgowego C3,4 zmniejszający przedrdzeniowa rezerwę płynowa. Zwężenie struktur... Witam.Proszę o pomoc, ponieważ farmakoterapia nie przynosi ulgi. Z Rezonansu wynika m.in.Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie c 5,6 dehydratacja.Wielopoxiomowe zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych z nierównym zarysem blaszek granicznych. Bulging krążka międzykręgowego C3,4 zmniejszający przedrdzeniowa rezerwę płynowa. Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne.Protrusio krążka międzykręgowego na poziomie C4,5,6 zmniejszający przedrdzeniową rezerwę płynową.Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne, intensywniej po stronie prawej. Modelowanie korzenia nerwu rdzeniowego prawego. Ortopeda analizując płytę z badania stwierdził, że to nie wypuklina a już przepuklina. Mam zapisane leki: Sirdalud 4 mg, skudexa, milgamma i zalecony odpoczynek. Chwilowo mam się wstrzymać przed rehabilitacją, dopóki nie minie tą ostra faza. Jednak stosowane leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Najważniejszym problemem jest dla mnie drętwienie rąk, bardzo bolesne. W prawej dochodzi do problemów z utrzymaniem czegoś w dłoni, z wykonywaniem codziennych czynności. Czy bez konsultacji z neurochirurgiem się nie odbędzie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to normlane, że ścięgno jest takie twarde i napięte?

Dzień dobry, Jestem 2.5 miesiąca po operacji zerwania Achillesa od 1 miesiąca rehabilitacja, laser, pole magnetyczne, krio, fizykoterapia. Potrafię już chodzić ale martwi mnie jedna sprawa. Nie mam pełnego zakresu ruchu, a Achillesa jest bardzo twardy i napięty.... Dzień dobry, Jestem 2.5 miesiąca po operacji zerwania Achillesa od 1 miesiąca rehabilitacja, laser, pole magnetyczne, krio, fizykoterapia. Potrafię już chodzić ale martwi mnie jedna sprawa. Nie mam pełnego zakresu ruchu, a Achillesa jest bardzo twardy i napięty. Kiedy próbuje go delikatnie rozciągać zaczyna boleć, dodatkowo bardzo szybko męczą mi się nogi. Czy to normlane, że ścięgno jest takie twarde i napięte? Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co jeszcze może zrobić mąż z tym schorzeniem?

Od kilku miesięcy mąż (33lata 110kg) chodzi z ostrogą piętową górną, był już u 2 ortopedów, odbył w lutym rehabilitację i dalej cierpi.. Rozciąga stopę, nosi wkładki w butach, kremy, maści, tabletki nic nie pomagają co robić??
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty
Ważne tematy