Co znaczy, jeśli stwierdzono obecność przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistym?

witam ,mam 36 lat właśnie odebrałam wynik PPJ (ANA9)w badaniu stwierdzono obecność przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistym w mianie 1;160 robiłam te badania z powodu długotrwałego bólu stawów . CO TO MOŻE OZNACZĆ BARDZO PROSZĘ O INTERPRETACJE dodam jeszcze ze OB w normie i CRP 0,22

Lek. Michał Lenard

W przypadku wyższego miana przeciwciał można by podejrzewać m. in. toczeń rumieniowaty układowy. U Pani miano przeciwciał jest dość niskie, więc prawdopodobnie badanie nie sugeruje choroby. Wynik powinien ocenić reumatolog z uwzględnieniem Pani stanu klinicznego. Pozdrawiam!