Co znaczy taki zapis dotyczący macicy?

Dzień dobry, byłam na USG jamy brzusznej (z powodu dolegliwość żołądkowych) w tych częściach wszystko ok, ale zastanawia mnie jedno zdanie "macica niepowiększona, przydatki niewidoczne" co to znaczy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

określenie „macica niepowiększona” świadczy o poprawnym, fizjologicznym stanie tego narządu – gdy ten jest powiększony mimo braku ciąży, to jest to stan chorobowy związany np. ze stanem zapalnym. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/macica-budowa-funkcje-macicy-choroby. Zatem wg USG nie ma widocznych problemów z macicą. Natomiast przydatki to jajniki, jajowody i otaczające je tkanki – nie muszą być widoczne na USG jamy brzusznej, więc określenie „przydatki niewidoczne” (zamiennie ze sformułowaniem „przydatki niebadalne”) również nie świadczy o stanie chorobowym. Trudno określić przyczynę ich niewidoczności, ale może mieć ona związek np. z gazami w jelitach, które powodując ich rozdęcie, zasłaniają pewne narządy. O to najlepiej byłoby zapytać lekarza wykonującego badanie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu o przydatkach – czym są i jakie dolegliwości ich dotyczą: https://portal.abczdrowie.pl/przydatki-charakterystyka-dolegliwosci-leczenie. Aby odnaleźć źródło problemów w takiej sytuacji USG jamy brzusznej może nie wystarczyć – dla pełnego obrazu zazwyczaj wykonuje się USG transwaginalne, które pozwala na dokładne przyjrzenie się narządom układu rozrodczego kobiety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.