Co znaczy taki zapis dotyczący macicy?
Dzień dobry, byłam na USG jamy brzusznej (z powodu dolegliwość żołądkowych) w tych częściach wszystko ok, ale zastanawia mnie jedno zdanie "macica niepowiększona, przydatki niewidoczne" co to znaczy?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
określenie „macica niepowiększona” świadczy o poprawnym, fizjologicznym stanie tego narządu – gdy ten jest powiększony mimo braku ciąży, to jest to stan chorobowy związany np. ze stanem zapalnym. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/macica-budowa-funkcje-macicy-choroby. Zatem wg USG nie ma widocznych problemów z macicą. Natomiast przydatki to jajniki, jajowody i otaczające je tkanki – nie muszą być widoczne na USG jamy brzusznej, więc określenie „przydatki niewidoczne” (zamiennie ze sformułowaniem „przydatki niebadalne”) również nie świadczy o stanie chorobowym. Trudno określić przyczynę ich niewidoczności, ale może mieć ona związek np. z gazami w jelitach, które powodując ich rozdęcie, zasłaniają pewne narządy. O to najlepiej byłoby zapytać lekarza wykonującego badanie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu o przydatkach – czym są i jakie dolegliwości ich dotyczą: https://portal.abczdrowie.pl/przydatki-charakterystyka-dolegliwosci-leczenie. Aby odnaleźć źródło problemów w takiej sytuacji USG jamy brzusznej może nie wystarczyć – dla pełnego obrazu zazwyczaj wykonuje się USG transwaginalne, które pozwala na dokładne przyjrzenie się narządom układu rozrodczego kobiety.