Co oznacza ten opis badania USG jamy brzusznej?
Witam robiłem ostatnio USG jamy brzusznej i wyszło że trzustka jest niejednorodna ,niepowiększona hyperechogeniczna i zatarty zarys brzegu dwunastniczego .badania krwi w kierunku trzustki wzorowe co to może oznaczać badanie robiłem o 23 w prywatnym gabiniecie

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonywane badanie USG jamy brzusznej. Czy występują jakieś konkretne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, czy problemy z wypróżnianiem się.
Istotne jest również, czy odpowiednio Pan się przygotował przed badaniem. Czasami zalegające gazy mogą zasłaniać obraz, zwłaszcza w okolicy trzustki, dając błędny opis.
Na podstawie samego wyniku badania ultrasonograficznego trudno jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy zatem konsultację stacjonarną z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie wszystkich badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania oraz ewentualnym leczeniu.
Aby uzyskać bardziej precyzyjny obraz jamy brzusznej można wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej wraz z kontrastem. Taka diagnostyka w dokładny sposób oceni wszystkie badane narządy wewnętrzne.
Życzymy Panu dobrego samopoczucia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy