Co oznacza to stwierdzenie w opisie USG jamy brzusznej?
Dzień dobry Miałem USG jamy brzusznej. Nerki prawidłowej wielkości , kora prawidłowej grubości i echogenicznosci , bez dech zastoju , bez uwapnionych złogów i uchwytnych zmian ogniskowych. Nerka lewa słabiej widoczna w zakresie bieguna górnego. Co oznacza że jest nie widoczny ? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu chorób układu pokarmowego oraz realna ocena funkcjonowania organizmu.
Na podstawie wskazanego opisu badania, można by stwierdzić, że prawdopodobnie obraz jamy brzusznej jest prawidłowy i nie powinno stwierdzić się większych odchyleń od ustalonych norm.
Problem z częściową lub znaczną widocznością nerki w obrazie USG to często występujący problem, a najczęściej dotyczy to lewej strony.
Zazwyczaj jest to spowodowane złą jakością sprzętu, zbyt małym doświadczeniem lekarza radiologa, nagromadzeniem się gazów w jelicie, a także nieprawidłowym ułożeniem pacjenta.
Czasami widoczność poprawia się przy zmianie pozycji osoby badanej na stojącą lub w położeniu na brzuchu.
W razie większych wątpliwości zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub radiologiem, którzy będą mogli zdecydować o ewentualnym powtórzeniu badania.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej
https://portal.abczdrowie.pl/czy-masz-zdrowe-nerki
https://portal.abczdrowie.pl/usg