Co znaczy takie uczucie guli w gardle, zaburzenia równowagi i zawroty głowy?

Witam mam 21 lat. Od sierpnia zaczęly się objawy zalegania guli w gardle. Kilka razy była taka wielka flegma nie wiem od czego. A niekiedy mam tak jakby krew w slinie gdy odkaszlne tą gule. Do tego dochodzą zawroty głowy i zaburzenie równowagi podczas gdy jestem poza domem czyli w mieście, kościele, w pracy gdzie tylko się ruszę z domu. Proszę o pomoc byłem już u laryngologa u swojej lekarki i gadają że z nerwów.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Bardzo proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego), który zaordynuje dalsze postępowanie, wyśle do psychiatry, laryngologa, psychoterapeuty. Pozdrawiam Noworocznie i życzę dużo zdrowia i spokoju.

0

Witam Pana,

jeśli lekarze wskazują tło emocjonalne - czyli podłoże psychogenne, skuteczną metodą w leczeniu takiego problemu jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, duszność, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku,
Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty