Co znaczy tarczyca niepowiększona o gładkich zarysach torebki?

Witam, chciałabym prosić o dokladniejszą interpretacje USG tarczycy, którą zrobiłam profilaktycznie. Tarczyca niepowiekszona o gładkich zarysach torebki. W prawym płacie guzek o średnicy 1,8 cm wykazujący cechy torbielotawego zwyrodnienia i obwodowy typ unaczynienia. W jednej ze struktur plynowowych guzka obecność przysciennej litej komponenty grubość ok 0,2cm.pozostała część miążu tarczycy jednorodna. Nie stwierdzono patologicznych zmian węzłów chłonnych Płat prawy 4,9x2,5x1,5 lewy 4,9x1,5x1,3

Dzień dobry,

"Tarczyca niepowiększona o gładkich zarysach torebki" - ten opis nie powinien rodzić Pani niepokoju, bo oznacza normę. Jednakże guzek, który ma Pani w prawym płacie tarczycy wg aktualnych wytycznych powinien być zbioptowany - czyli należy wykonać tzw. BACC guzka - wytyczne PTE. Jeśli chodzi o poprawny opis usg, to następnym razem proszę poprosić o podane trzech wymiarów guzka - tak prawidłowo opisuje się usg tarczycy i zmiany guzkowe. Podejrzewam, że lekarz, który opisywał badanie podał największy wymiar guzka, jednak każdy guzek ma 3 wymiary. W przypadku małych zmian - wielkości 2-3 mm, można ograniczyć się do podania największego wymiaru, przy większych warto dokładnie podać wszystkie trzy wymiary i w kontroli sprawdzić, czy guzek nie powiększył się w którymś z konkretnych wymiarów (takie sytuacje również się zdarzają). Mając trzy wymiary zmiany można znacznie bardziej precyzyjnie monitorować guzka w kolejnych badaniach usg. Z opisu wynika, że zmiana ma raczej charakter łagodny, aczkolwiek jeśli nie zdecyduje się Pani na BACC, to proszę wykonać kontrolnie usg tarczycy za ok. 3-6 miesięcy. Jeśli nie będzie progresji wielkości zmiany, to wskazana jest kontrola przynajmniej raz w roku lub częściej jeśli zauważy Pani coś niepokojącego. Warto również oznaczyć przynajmniej TSH we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych