Czy usunięcie guza płata tarczycy to dobra decyzja?

Witam Mam 22 lata i dwa mesiące temu wykrytu u mnie guzka prawego płata tarczycy. Biopsja wykazała że jest to guzek lito-torbielowy 24mm ( cytologicznie koloid oraz pojedyncze w grupach normotypowe tyreocyty). Pani endokrynolog zaliciła mi usunięcie tego guzka, ze względu na mój wiek, płeć i występowanie guzka na jednym płacie. Chciałem zapytać czy to dobra decyzja ?

Według aktualnie obowiązujących wytycznych może Pani obserwować zmianę, czyli okresowo wykonywać usg - jeśli zmiana będzie się w krótkim czasie powiększała sugerowałbym jej usunięcie. Jeśli chodzi o obecność zmian łagodnych w tarczycy to zaleca się ich usuwanie przy wymiarach > 40 mm, ale ja jestem zwolennikiem zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii, który zaleca usuwanie zmian łagodnych już przy przynajmniej jednym z trzech wymiarów zmiany > 30 mm. Oczywiście ostateczna decyzja zależy od Pani. Nawet łagodne zmiany rosną, a z uwagi na Pani młody wiek można jak najbardziej zabieg już teraz rozważyć, ale w tym celu proszę zebrać wywiad i udać się do doświadczonego chirurga, tak , aby zminimalizować możliwość powikłań pooperacyjnych. Proszę również pamiętać o szczepionce przeciwko WZW, typu B przed ewentualnym zabiegiem o ile się Pani jeszcze nie szczepiła. Jeśli jednak nie zdecyduje się Pani na operację, powinna Pani wykonać kontrolne usg za około 3 miesiące. Jeśli zmiana nie powiększy się, kolejne po 6 miesiącach. Jeśli zmiana będzie rosła ja również sugerowałbym jej usunięcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz