Co znaczy, że powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono?

jestem po badaniu USG tarczycy opis badania Tarczyca o wymiarach: prawy płat 20*18*40 mm: lewy płat 16*18*40 mm.Grubość ciesni: 4 mm.Gruczoł tarczycowy o niejednorodnej echogeniczności z obecnością rozproszonych zmian guzkowych średnicy do 7 mm w płacie prawym i do 5 mm w płacie lewym.Powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.Lekarz prowadzący Specjalista Radiologii wyznaczył wizytę za rok przy szczególnej obserwacji większego guzka.Co mam robic

Dzień dobry,

Sformułowanie o które Pani pyta, czyli "Powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono" oznacza, że lekarz wykonujący usg nie stwierdził obecności powiększonych węzłów chłonnych - jest to dobra informacja dla Pani. Z uwagi na niejednorodną echogeniczność tarczycy proszę na wszelki wypadek oznaczyć we krwi stężenie TSH oraz antyTPO i aTG. Zmiany ogniskowe "guzki" według zaleceń powinna Pani sprawdzić najpóźniej za rok. Do biopsji wg wytycznych kwalifikuje się zmiany, które mają przynajmniej w jednym wymiarze >= 10 mm, mniejsze również, ale jeśli mają jakieś mocno podejrzane cechy, czego radiolog wykonujący badania zapewne nie stwierdził. Przy kolejnym badaniu proszę poprosić o pomiar guzków przynajmniej w dwóch wymiarach, a najlepiej w trzech, tak jak zaleca się w endokrynologii. Rzadko, aczkolwiek zdarza się, że guzek może bardziej powiększyć się w jednym z trzech wymiarów, a Pani ma podane najprawdopodobniej te największe wymiary zmian.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog