Co znaczy ten wynik ogólnego badania moczu u dziecka?

Witam. W dniu dzisiejszym odebrałam wynik ogólnego badania moczu mojej 6miesiecznej córki. Wszystkie parametry są w normie oprócz ciężaru właściwego- 1.004 oraz ph 8. Czy jest się czym martwić? Dodam, że mocz był pobierany po wypiciu mleka przez corkę.W chwili obecnej jesteśmy na etapie rozszerzania diety. Mała pije mleko modyfikowana, je kaszkę na mleku oraz obiadki ze sloiczków. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania moczu u swojego dziecka. W porę wykonane badanie pozwala wychwycić wiele nieprawidłowości i podjąć szybkie leczenie.

Biorąc natomiast pod uwagę przedstawiony wynik badania, można by stwierdzić, że nieznacznie została obniżona wartość ciężaru właściwego oraz podwyższone pH w moczu. Na takie parametry mają ogromne znaczenie sposób pobrania moczu oraz stopień nawodnienia organizmu.

Taki stan mógłby świadczyć o pewnych problemach z nerkami, czy ogólnie układem moczowym. Odczyn zasadowy moczu często może występować przy infekcjach bakteryjnych dróg moczowych.

Jednakże należy pamiętać, że wyniki badania powinno się interpretować całościowo wraz z towarzyszącymi objawami somatycznymi. Niewskazana jest analiza pojedynczych parametrów.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie wskazać przyczynę danych odchyleń, dlatego też zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki (między innymi o badanie posiewu moczu) i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-fizyczne-czyli-wyglad-przejrzystosc-odczyn-ciezar-wlasciwy-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/ciezar-wlasciwy-moczu-charakterystyka-zalecenia-badania-wyniki-badan

https://portal.abczdrowie.pl/ph-moczu-badanie-wyniki-nieprawidlowosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.