Czy taki ciężar właściwy moczu powinien mnie martwić?
Dzień dobry , od kilku dni zmagam się z zapaleniem pęcherza. Byłam u urologa usg w porządku, poza pozapalna dolna ściana od pęcherza. Odebrałam teraz wyniki moczu i niepokoi fakt zaniżonego ciężaru właściwego ponieważ wynosi 1,007 przy normie 1,015-1,030. Bardzo proszę o odpowiedz.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania moczu.
Przyczyn obniżonej wartości ciężaru właściwego w moczu może być wiele, gdzie nie zawsze ma to znaczenie diagnostyczne oraz musi oznaczać jakieś poważniejsze schorzenie.
Bardzo często niższy ciężar właściwy może utrzymywać się przez jakiś czas przy infekcjach układu moczowego. Wielkość tego parametru zależy od ilości wypitych płynów oraz rodzaju spożytego pokarmu.
W Pani przypadku wartość tego parametru nie jest znacząco zaniżona, dlatego też nie powinny występować powody do obaw. Należałoby w niedługim czasie ponownie wykonać badanie moczu, aby móc porównać wynik.
W razie wątpliwości zalecamy kontrolę u lekarza internisty. Specjalista po analizie wcześniejszych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i diagnostyce.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/ciezar-wlasciwy-moczu-charakterystyka-zalecenia-badania-wyniki-badan
https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu