Co myśleć o tych badaniach moczu u córki?

Witam, córka 2,5 roku miała robione badania moczu. Wszystko w normie oprócz ciężaru moczu. Jest za niski, według zakresu powinien wynosić od 1,015 do 1,025. Jej wynik to 1,003. Córka pije dużo wody w ciągu dnia, około 2 l dziennie. Jest też niejadkiem, zamiast kolacji woli wypić butle mleka. Za 2 tyg mam powtórzyć badanie moczu. Czy wynik jest, aż tak zły? Jak ewentualnie podnieść ciężar? Co wprowadzić do diety?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani u dziecka badania kontrolne moczu. To cenna profilaktyka chorób i stanów zapalnych układu moczowego oraz nerek, występujących często u małych dzieci. Należy pamiętać, że bardzo istotna jest również technika pobierania moczu. Próbka powinna być pobrana z porannego i środkowego strumienia moczu do sterylnego pojemnika, specjalnie przeznaczonego do tego celu. Ważne jest również, aby przed samym pobraniem dobrze umyć krocze dziecka za pomocą bezzapachowego mydła.

Analizując przedstawione przez Panią wyniki analizy moczu, można by stwierdzić, że ciężar właściwy wystąpił poniżej wyznaczonej granicy normy. Taka sytuacja ma często miejsce, zwłaszcza wśród małych dzieci. Długo utrzymujący się niższy poziom ciężaru właściwego, występować może przy chorobach układu moczowego, zwłaszcza podczas śródmiąższowego zapalenia nerek, a także przy niedoborze hormonu wazopresyny, powodującego moczówkę prostą.

Istotną informacją jest również fakt, że jeżeli w ciągu nocy nastąpiło częste oddawanie moczu, to wynik ciężaru właściwego może być zaniżony.

W razie wątpliwości, proponujemy konsultację z lekarzem pediatrą. Jednakże, najważniejsze by było powtórzyć analizę moczu w okresie, o którym Pani pisała.

W razie wystąpienia podobnego wyniku, zalecane by było wykonanie u córki USG jamy brzusznej oraz określenie poziomu mocznika, kreatyniny i CRP w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-moczu-w-celu-wykrycia-zakazen-ukladu-moczowego-czy-niewydolnosci-nerek

https://portal.abczdrowie.pl/ciezar-wlasciwy-moczu-charakterystyka-zalecenia-badania-wyniki-badan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.