Co zrobić, aby powrócił normalny kolor skóry?

Witam , od kilku miesięcy mam żółtą skórę twarzy i ciała , mam zespół gilberta i mam nerwice lękową , jest jakiś sposób żeby kolor skóry powrócił do normalnego koloru ? , jakieś tabletki ? Wszystkie badania w normie .

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli poziom bilirubiny jest w normie, to żółty kolor skóry najpewniej nie jest spowodowany jej nadmiarem w przebiegu zespołu Gilberta. Polecam wykluczyć również hiperkarotenemię (czyli nadmierne spożywanie produktów bogatych w witaminę A). Zespół Gilberta sam w sobie nie wymaga leczenia. Najlepiej jest unikać czynników wywołujących okresowe zwyżki stężenie bilirubiny we krwi (unikanie infekcji, czynników stresogennych itp.). Możliwym rozwiązaniem może być także rozważne opalanie się (stosowanie kremów z filtrem!), które powinno delikatnie zmienić odcień skóry. Pozdrawiam i życzę zdrowia.