Co zrobić, by uniknąć porodu przedwczesnego?

Dziś rozpoczęłam 32 tydzień ciąży. Od tygodnia leżę prawie cały czas, ponieważ twardniał mi brzuch, mam skróconą szyjkę, a główka maleństwa naciska. Zażywam nospe 2razy dziennie, magnez 3 razy dziennie. Brzuch już mi mniej twardnieję, ale czasem czuję kłucie w dole podbrzusza. Co zrobić by uniknąć porodu przedwczesnego? Czy można mi założyć jeszcze pesser położniczy?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najważniejsze jest w tej chwili by Pani jak najwięcej leżała i możliwie maksymalnie się oszczędzała - nie zalecana jest wzmożona aktywność fizyczna i wysiłek mogący prowadzić do dalszego skracania się szyjki.
W 32 tygodniu istnieje możliwość założenia pessara położniczego. Ta decyzja jednak należy do lekarza ginekologa po dokładnym klinicznym badaniu i ocenie wskazań do jego założenia.