Co zrobić po podrażnieniu oka perfumami?

Witam, psiknelam sobie perfumę prosto w oczy :( Prawe oko jest w porządku ale w lewym mam brak "ostrości" i jakąś plamkę? Nawet nie umiem tego opisać. Czy mogę sobie jakoś pomóc sama? Ponieważ jestem za granicą do 7 listopada a tu iść nie bardzo mogę do specjalisty. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku podrażnień oka, zwłaszcza substancjami chemicznymi, należy zacząć od przepłukania oka wodą letnią (o temperaturze ciała) lub solą fizjologiczną (wygodne, jednorazowe ampułki pozwalają na higieniczne oczyszczenie tego miejsca). Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-oka-po-kontakcie-z-szamponem.

To, czy konieczna jest wizyta u specjalisty zależy od tego, jak oko zareagowało na kontakt z perfumami. W przypadku nasilonego bólu, łzawienia, obrzęku czy wrażenia ciała obcego oraz zaburzeń ostrości lub widzenia niestety konieczna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza.

Jeżeli jednak dolegliwości ustępują, a zarazem nie widać obrzęku, silnego zaczerwienienia czy nie dochodzi do utraty wzroku, to niewykluczone, że podrażnienie minie z czasem.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bolace-oko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.