Dlaczego po wyjęciu ciała obcego z oka mam wrażenie, że w oku coś się znajduje?

Witam. Wczoraj rano miałem usunięty opiłek wbity w rogówkę który wbił mi się przedwczoraj w pracy. Strasznie łzawiło mi oko, po wyjęciu "drażnienie oka" i obfite łzawienie ustało jednak cały czas mam wrażenie że wciąż coś siedzi w oku. Być może jest to rana po opiłku..? Do teraz mam je zaczerwienione. Stosuję maść Floxal

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Gdy w oku znajdzie się ciało obce, zwykle powoduje ból lub dyskomfort, ale usunięcie powinno przynieść natychmiastową ulgę. Gdy z oka wyjmuje się ciało powierzchowne, pacjent otrzymuje receptę na antybiotyk (krople lub maść). Przedstawiony przez Pana opis zgadza się z tym schematem działania. Jednak po usunięciu ciała obcego może pozostać odczucie, że coś w oku nadal zostało. Odczucie to powinno ustąpić, kiedy nabłonek rogówki ulegnie regeneracji. W celu złagodzenia bólu można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Istnie także możliwość, że doszło do zapalenia oka. Zapalenie oka najczęściej dotyka spojówkę, rogówkę i/lub powieki. Objawami zapalenia oka są w szczególności: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, uczucie ciała obcego, łzawienie, obrzęk. W takim przypadku należy udać się do okulisty. Lekarz ustali, która część oka jest objęta procesem zapalnym i przepisze właściwe lekarstwa. W przypadku szybkiego rozpoczęcia leczenia proces gojenia zwykle przebiega bez powikłań. Jeżeli przyczyną zakażenia oka są bakterie, zwykle zaleca się stosowanie kropli do oczu zawierających antybiotyki.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pan w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/cialo-obce-w-oku,

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-spojowek.

Może zainteresują Pana także odpowiedzi na podobne pytanie zadane wcześniej na naszej stronie. https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-gojenia-oka-po-usunieciu-ciala-obcego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.