Co zrobić w przypadku dołu powstałego po usunięciu zęba?

dzień dobry ! około 2 tygodnie temu wycinany miałem ząb (ósemka). Ząb nigdy nie był widoczny, cały czas tkwił w dziąśle. Ostatnio jedząc miałem wrażenie, ze coś wpadło mi w niewielkie zagłębienie w miejscu po wyrwaniu. Zauważyłem, ze jest tam coś białego co wygląda jak fragment zęba lub kości. Miejsce, które zostało puste (zaraz za zębem - 7) wygląda na dość mocno narażone na wpadanie tam okruchów jedzenia. W dodatku zaniepokoił mnie ten "fragment" wyglądający jak kawałek zęba. Dodatkowo zaciskając zęby w tym miejscu mam uczucie jakby dziąsło się naprężało i coś przeskakiwało wewnątrz. Przepraszam za dość nietypowy opis ale nie umiem tego inaczej opisać. Nie sprawia to bólu ale nie umiem się do tego przyzwyczaić.

Dzień dobry! Po usunięciu zęba zatrzymanego występuje przejściowy deficyt kości za zębem siódmym. Tkanki miękkie, między innymi dziąsło brzeżne, nie mają warunków do dokładnego wzajemnego przylegania, nie są podparte kością, dlatego nie zawsze następuje ich szczelne zrośnięcie. W takim przypadku możemy obserwować pustą przestrzeń za zębem siódmym.
Często do tej przestrzeni przedostaje się pokarm. Mogą przez to powstawać stany zapalne i ból. Biały fragment może być pokarmem. Również może to być fragment obnażonej kości wyrostka zębodołowego lub jej fragmentu.
W takie sytuacji najlepiej jest zwrócić się do lekarza, który wykonał zabieg. Najczęściej taki zębodół płucze się mocnym strumieniem roztworu fizjologicznego oraz płynu przeciwzapalnego z użyciem tępo zakończonej igły - kaniuli.
Kość w miejscu pozabiegowym odbudowuje się od dna do brzegów. Nie ma ryzyka, że w kości zarośnie resztka pokarmu. Polecam udać się do lekarza- chirurga stomatologicznego.
Z życzeniami zdrowia Konstanty Sławecki.