Wyrwanie fragmentu kości podczas ekstrakcji zęba

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące wyrwanego fragmentu kości podczas ekstrakcji zęba (górna piątka). Rana zrasta się, wytworzył się czop, po tygodniu znośny ból ale jakie mogą być negatywne konsekwencje takiego przypadku oprócz dużego i wąskiego wgłębienia w tym miejscu, również na podniebieniu gdzie widać przewężenie w poprzek zębów? Fragment kości (ok wys 4x dł 10x szer 2mm) był bardzo mocno zespojony z samym zębem w okolicach dolnej, zepsutej części korzenia. Ząb wyszedł w całości.
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu
Lek. dent. RafaĹ KrzemiĹski
Lek. dent. RafaĹ KrzemiĹski

problem głównie w przypadku ewentualnej odbudowy na implancie - ale do rozwiązania poprzez regeneracje kości
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Lekarz dentysta przed przystąpieniem do planowania uzupełnienia braku tego zęba zaproponuje Panu zapewne zabieg regeneracji kości. Z tego co Pan opisuje, gojenie przebiegło prawidłowo.

0

Białystok chirurgia stomatologiczna



„Białystok chirurgia stomatologiczna”



Wyrwanie fragmentu kości wraz z zębem podczas ekstrakcji jest stosunkowo rzadkim, ale możliwym powikłaniem, zwłaszcza w przypadku trudnych ekstrakcji. Może to mieć wpływ na proces gojenia i strukturę w tym miejscu, ale w większości przypadków organizm adaptuje się, a dziąsło i kość regenerują się z czasem. Oto, czego można się spodziewać i jakie mogą być potencjalne konsekwencje:

1. Proces gojenia się po utracie fragmentu kości



Naturalna regeneracja: Kość wyrostka zębodołowego ma zdolność do regeneracji, ale proces ten może być wolniejszy w przypadku większych ubytków. W miejscu usuniętego fragmentu kości może powstać bardziej wyraźne wgłębienie, które z czasem zostanie wypełnione przez tkanki miękkie i częściowo przez kość.

Rola skrzepu: Skrzep, który wytworzył się w ranie, jest kluczowy dla procesu gojenia. Zapewnia ochronę rany i pozwala na regenerację tkanek. Jeśli rana nie zostanie naruszona, gojenie powinno przebiegać prawidłowo.



2. Możliwe negatywne konsekwencje

a) Zanik kości w okolicy ekstrakcji



Przy usunięciu fragmentu kości może dojść do nieco bardziej zauważalnego zaniku kości w przyszłości, co może wpłynąć na strukturę dziąseł w tej okolicy.

W przypadku planowania implantacji w tym miejscu może być konieczna augmentacja kości (odbudowa przy pomocy biomateriałów).



b) Zmiana struktury dziąsła i podniebienia



Przewężenie na podniebieniu, które opisujesz, może być efektem utraty fragmentu kości lub napięcia tkanek po ekstrakcji.

Z czasem tkanki miękkie mogą się dostosować, ale kształt dziąsła może pozostać nieco zmieniony.



c) Możliwość wystąpienia komunikacji ustno-zatokowej



Jeśli ząb znajdował się blisko zatoki szczękowej, usunięcie fragmentu kości może zwiększać ryzyko powstania komunikacji między jamą ustną a zatoką. Objawia się to m.in. przedłużonym bólem, wyciekiem płynów z nosa podczas picia, bólem zatok.

Jeśli nie wystąpiły takie objawy, jest mało prawdopodobne, że doszło do perforacji zatoki.



d) Długotrwały dyskomfort lub ból



Mimo prawidłowego gojenia, mogą wystąpić przewlekłe dolegliwości bólowe w okolicy usuniętego zęba, wynikające z podrażnienia tkanek miękkich lub nerwów.



e) Zmiany w ustawieniu zębów sąsiednich



Jeśli ubytek jest duży, zęby sąsiednie mogą nieznacznie się przemieszczać, co może wpływać na zgryz i wymagać dalszej konsultacji ortodontycznej lub protetycznej.



3. Co możesz zrobić, aby wspomóc gojenie?



Unikaj podrażniania rany:

Nie dotykaj miejsca po ekstrakcji językiem ani przedmiotami.

Unikaj gryzienia tą stroną i spożywania twardych lub gorących pokarmów.



Higiena jamy ustnej:

Delikatnie szczotkuj zęby wokół miejsca ekstrakcji.

Stosuj płukanki antyseptyczne (np. chlorheksydyna) lub solankę (1/2 łyżeczki soli na szklankę letniej wody), aby zapobiec infekcji.



Obserwuj objawy:

Zwróć uwagę na obrzęk, ropny wyciek, przedłużający się ból lub inne nietypowe objawy.



Zgłoś się do dentysty na kontrolę:

Jeśli rana nie goi się prawidłowo, zauważysz pogłębiające się wgłębienie lub inne niepokojące objawy, skonsultuj się z dentystą.



4. Co w przyszłości?



Jeśli planujesz odbudowę zęba (np. implant), konieczne może być wykonanie dokładnego badania (np. tomografii komputerowej CBCT) w celu oceny ilości pozostałej kości. Jeśli kości brakuje, lekarz może zaproponować augmentację (przeszczep kości lub zastosowanie biomateriałów).

Podsumowanie



Utrata fragmentu kości podczas ekstrakcji może prowadzić do zmienionej struktury dziąsła i kości, ale organizm zazwyczaj adaptuje się do takich zmian. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny i obserwacja miejsca po ekstrakcji. Jeśli nie wystąpią dodatkowe objawy, takie jak ból, infekcja czy komunikacja ustno-zatokowa, prawdopodobnie proces gojenia będzie przebiegał prawidłowo. Warto jednak pozostać w kontakcie z dentystą w celu dalszego monitorowania gojenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty