Miękki guzek po ekstrakcji dolnej siódemki

Jestem miesiąc po kłopotliwej (ale nie chirurgicznej) ekstrakcji dolnej siódemki. Nie było suchego zębodołu, miejsce po wyrwaniu nawet nie bolało, chodziłam na kontrole tydzień i dwa po zabiegu. Wszystko goiło się bardzo fajnie. Ale w miejscu wyrwanego zęba, zaraz przy dziurze po nim zaczął rosnąć jakby miękki guzek. Łatwo krwawi. Nic a nic nie boli. Stopniowo od pojawienia się rośnie, ma teraz ok 5mm. Jest lekko czerwony, w kolorze dziąseł. Czy konieczna jest pilna kontrola? Co to może być?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Opisywana zmiana jest najprawdopodobniej ziarniną powstałą z powodu pozostawienia w zębodole drobnych fragmentów kości tkanek zęba lub kamienia nazębnego. Zdarza się to podczas trudnych ekstrakcji chociaż zadaniem stomatologa jest oczyszczenie zębodołu po jej zakończeniu. Nie jest jednak wykluczone,że opisywana zmiana jest innego rodzaju. Proponuję kontakt z gabinetem stomatologicznym. Pozdrawiam

0

Stomatolog Białystok



„Stomatolog Białystok”



Miesiąc po ekstrakcji zęba, pojawienie się miękkiego guzka w okolicy rany, który łatwo krwawi, ale nie powoduje bólu, może wskazywać na kilka możliwych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest tzw. ziarnina, czyli tkanka ziarninowa, która jest naturalnym elementem procesu gojenia. Ziarnina często wygląda jak miękki, czerwony guzek i powstaje w miejscu rany. Jeśli jednak tkanka rośnie nadmiernie i łatwo krwawi, może być wskazaniem do jej oceny przez stomatologa.



Inną możliwością jest polip zapalny, który może się rozwinąć w wyniku reakcji tkanek na pozostałości infekcji, nawet jeśli miejsce początkowo goiło się prawidłowo. Taka zmiana jest łagodna, ale wymaga usunięcia, jeśli nie ustępuje samoistnie lub przeszkadza.



Rzadszą przyczyną może być resztkowy kawałek korzenia lub kości, który nie został usunięty podczas zabiegu. Może on drażnić tkanki w okolicy rany i powodować powstawanie zmian zapalnych.



Zalecam kontrolę u stomatologa, aby ocenić guzek i upewnić się, że proces gojenia przebiega prawidłowo. Lekarz może zdecydować o delikatnym oczyszczeniu rany, usunięciu ziarniny, jeśli jej przerost przeszkadza, lub wykonaniu zdjęcia RTG, aby sprawdzić, czy nie pozostały resztki korzenia lub kości.



Tymczasem unikaj drażnienia tego miejsca szczoteczką czy twardym pokarmem i utrzymuj higienę jamy ustnej, aby zapobiec infekcjom. Jeśli guzek będzie nadal rósł lub zacznie powodować ból, kontrola powinna być pilna. W większości przypadków takie zmiany są łagodne i nie stanowią zagrożenia, ale wymagają monitorowania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty