Ocena wyniku rany po ekstrakcji zęba

Minęło 5 dni od wyrwania górnego V zęba. Dziura po zębie drugiego dnia była czarna - to chyba skrzep? Później zaczęła robić się biała i nieprzyjemnie pachnieć. Teraz mam wrażenie, że ten biały 'strup' odpada, czy to normalne czy grozi mi suchy zębodół? Nic mnie nie boli.

Dzień dobry. Minęło już pięć dni i nic nie boli. Myślę, że nie ma już ryzyka suchego zębodołu. Biały nalot na ranie jest normalną fazą gojenia, gdy zostały wypłukane pozostałości po czerwonych ciałkach krwi, a rana zasklepiona jest fibryną. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Witam serdecznie,
Suchy zębodół najczęściej objawia się w okolicy 3. dnia po zabiegu. Jeśli chodzi o sam skrzep, to po około 48 godzinach miejsce po usunięciu zęba pokrywa się biało-szarym nalotem, który jest związany z przechodzeniem w kolejny etap gojenia się tkanek.
Na chwilę obecną nie ma powodów do niepokoju - jeśli pojawi się zaczerwienienie dziąsła dokoła rany lub ból, należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg w celu kontroli.