Wskazana jest wizyta u stomatologa,powtórne zaopatrzenie zębodołu i antybiotyk.
Dzień dobry. Minęło już pięć dni i nic nie boli. Myślę, że nie ma już ryzyka suchego zębodołu. Biały nalot na ranie jest normalną fazą gojenia, gdy zostały wypłukane pozostałości po czerwonych ciałkach krwi, a rana zasklepiona jest fibryną. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz
Witam serdecznie,
Suchy zębodół najczęściej objawia się w okolicy 3. dnia po zabiegu. Jeśli chodzi o sam skrzep, to po około 48 godzinach miejsce po usunięciu zęba pokrywa się biało-szarym nalotem, który jest związany z przechodzeniem w kolejny etap gojenia się tkanek.
Na chwilę obecną nie ma powodów do niepokoju - jeśli pojawi się zaczerwienienie dziąsła dokoła rany lub ból, należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg w celu kontroli.
„Periodontologia Białystok”
Po 5 dniach od ekstrakcji zęba, opisane przez Ciebie zmiany w miejscu po zabiegu mogą być częścią normalnego procesu gojenia. To, że na początku była czarna dziura, to najprawdopodobniej skrzep, który powstaje naturalnie, aby chronić miejsce po usuniętym zębie i wspomóc proces gojenia. Następnie, gdy skrzep zaczyna się przekształcać, może przyjąć biały kolor, co jest również normalne, ponieważ na jego powierzchni pojawia się nowa tkanka.
To, że biały "strup" zaczyna odpadać, niekoniecznie oznacza problem. W miejscu rany powstaje nowa tkanka, która może wyglądać na białą lub lekko żółtawą. To część procesu gojenia, który prowadzi do całkowitego zasklepienia rany.
Brak bólu oraz nieprzyjemnego zapachu jest dobrym znakiem, ponieważ suchy zębodół zazwyczaj objawia się silnym, promieniującym bólem oraz wyraźnym zapachem, co wskazuje na zakażenie lub brak skrzepu. Skoro nic Cię nie boli, a objawy są ograniczone do zmieniającego się koloru rany, to jest to zazwyczaj normalna reakcja.
Ważne jest, aby nie podrażniać rany, unikając płukania w zbyt intensywny sposób oraz spożywania twardych, gorących lub ostrych pokarmów, które mogą uszkodzić skrzep lub nową tkankę. Możesz kontynuować płukanie jamy ustnej delikatnymi roztworami (np. solą fizjologiczną), aby wspomóc gojenie.
Podsumowując, na podstawie opisanego przez Ciebie przebiegu gojenia, nie ma wskazań do niepokoju o suchy zębodół. Jeśli objawy się utrzymają lub pojawią się dodatkowe problemy, takie jak silny ból, obrzęk lub ropny wyciek, warto udać się do dentysty, aby upewnić się, że gojenie przebiega prawidłowo.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza biały nalot po ekstrakcji zęba? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Czy rana po ekstrakcji zęba prawidłowo się goi? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Jak objawia się suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Biały nalot w zębodole po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Dlaczego rana po ekstrakcji zęba jest wciąż miękka? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Biały czop po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Suchy zębodół po ekstrakcji zęba u 31-latka – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Kiedy rana po ekstrakcji się zagoi? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Czy rana po ekstrakcji zęba mądrości goi się prawidłowo? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Dlaczego utrzymuje się ból po ekstrakcji zęba? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
artykuły
Suchy zębodół - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
U niektórych pacjentów, którzy przeszli zabieg eks
Ból po wyrwaniu zęba - jak długo trwa i jak sobie pomóc?
Ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się po zabiegu
Ziarnina - postać, miejsca występowania na ciele i leczenie
Ziarnina (dzikie mięso) to tkanka produkowana w cz