Co oznacza biały nalot po ekstrakcji zęba?

Dzień dobry. Minęły dwa tygodnie od ekstrakcji zęba. Dziura zmniejszyła się, lecz w dalszym ciągu nie jest zasklepiona. Skrzep w dziurze po zębie był koloru białego. Niestety dzisiaj przy płukaniu, a raczej przelewaniu szałwią miejsca po ekstrakcji wyleciał mi praktycznie w całości ten biały nalot. Kanaliki po zębie wyglądają na zasklepione. Są na równym poziomie co zębodół, nie widać żadnych dziurek po korzeniach i są koloru czerwonego. Czy ten biały nalot pojawi się znowu czy jednak grozi mi suchy zębodół?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Biały nalot to włóknik, etap gojenia. Po takim czasie po usunięciu, nie pojawi się już suchy zębodół, rana jest już wstępnie zagojona. Sama "dziura" po zębie może utrzymywać się nawet 8 tygodni.

Brak dolegliwości bólowych to oznaka dobrego gojenia.

0

Periodontologia Białystok



„Periodontologia Białystok”



Po dwóch tygodniach od ekstrakcji zęba, jeśli zębodół zaczyna się zasklepiać, a nie widać otwartych dziurek po korzeniach i miejsce wygląda na równomiernie zasklepione, to ogólnie proces gojenia przebiega prawidłowo. Biały nalot, który opisujesz, to najczęściej martwa tkanka lub "młoda" tkanka, która tworzy się w procesie gojenia. Często jest to naturalny etap, który następnie zostaje wchłonięty lub zmieniony w czasie.



To, że biały nalot wyleciał przy płukaniu szałwią, nie jest powodem do paniki, ale powinieneś zachować ostrożność. Jeśli kanaliki po zębie są zasklepione, nie widzisz odsłoniętej kości i nie ma oznak infekcji (brak bólu, obrzęku czy ropy), to nie wygląda na to, żebyś miał suchy zębodół. Suchy zębodół zazwyczaj objawia się silnym, promieniującym bólem w okolicy, zwłaszcza kilka dni po zabiegu, a także wyraźnym brakiem skrzepu i odsłoniętą kością w zębodole.



Biały nalot, który zniknął, może zostać częściowo zastąpiony przez nową tkankę, która będzie dalej wspierać proces gojenia. Ważne jest, aby nadal dbać o higienę jamy ustnej, unikać bezpośredniego podrażniania rany (np. przez zbyt intensywne płukanie), a także unikać jedzenia twardych lub gorących pokarmów, które mogą zakłócić proces gojenia.



Jeśli w najbliższym czasie nie zauważysz żadnych oznak pogorszenia (ból, obrzęk, nieprzyjemny zapach), to nie powinno to stanowić problemu. Warto jednak, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub odczuwasz niepokojące objawy, skonsultować się z dentystą, który będzie mógł dokładnie ocenić stan gojenia.



Podsumowując, na podstawie tego, co opisujesz, wygląda to na normalny proces gojenia, ale w razie wątpliwości warto udać się na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty