Witam. Głównym objawem pustego zębodołu jest dosyć nieznośny ból, który łatwo daje się leczyć. Nie zalecane jest płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba, ponieważ może to właśnie być przyczyną powstania pustego zębodołu. Proszę zgłosić się do dentysty celem zaopatrzenia zębodołu.
"Suchy zębodół" objawia się narastającym bólem, nieprzyjemnym zapachem z ust, brakiem skrzepu wewnątrz zębodołu,czasem powiększeniem węzłów chłonnych, szczękościskiem i obrzękiem.Zaleca się płukanie jamy ustnej w trzeciej dobie po usunięciu zęba. Pozdrawiam
Prawdopodobnie to nic niepokojącego,ból po ekstrakcji zęba jeżeli jest umiarkowany to normalne i może się utrzymywać do kilku dni.Ten biały nalot to przekształcający się skrzep krwi w nabłonek.Myślę że jest ok.
Prawdopodobnie nie jest to suchy zębodół, który charakteryzuje się dość silnym bólem okolicy.
Dyskomfort i biały nalot, które występują po ekstrakcji zęba są normalne. Biały nalot to skrzep, który po pewnym czasie przekształci się w naskórek. Od razu po ekstrakcji zęba nie jest zalecane płukanie jamy ustnej. Powinno się to rozpocząć dopiero w trzeciej dobie.
Suchy zębodół pojawia się u około 1-5 proc. pacjentów i zazwyczaj dolegliwości rozpoczynają się w 2-3 dobie po ekstrakcji. Dolegliwości bólowe trwają do około 14 dni. Suchy zębodół częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pojawia się jeśli w zębodole brakuje skrzepu, który może się niewytworzyć lub zostać wypłukany. Dlatego właśnie nie należy rozpoczynać płukania jamy ustnej bezpośrednio po ekstrakcji. Czasami w zębodole widać jest odkryta kość, narażoną na wszelkiego rodzaju czynniki i bardzo wrażliwą.
Ból w ostrym zębodole jest bardzo silny, rwący i promieniuje do ucha, skroni i czoła. Może pojawić się gorączka, osłabienie psychiczne i fizyczne, powiększanie węzłów chłonnych lub nadmierna produkcja śliny. Ogólnie z tego co przeczytałam nie ma Pani aż tak mocnych objawów, więc na razie dolegliwości typowe dla suchego zębodołu nie występują. Nalot jest normalny, płukanie jamy ustnej można rozpocząć w trzeciej dobie po zabiegu. Jeśli się pojawią konieczny będzie kontakt z dentystą i leczenie.
Nie ma jednoznacznych standardów w leczeniu suchego zębodołu. Zaleca się leki przeciwbólowe, płukanie jamy ustnej roztworem antyseptycznym oraz czasami niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym objawia się suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy jest prawdopodobieństwo, że będzie to suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Płyn do płukania jamy ustnej po ekstrakcji zęba podczas karmienia piersią – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy mam suchy zębodół po ekstrakcji? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Czy to jest właśnie suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy to może być suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy grozi mi suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Jak długo po ekstrakcji może pojawić się suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Co mam dalej robić po tej trudnej ekstrakcji? – odpowiada Dr n. med. Stefan Sobaniec
- Czym płukać suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Grzegorz Gdula
artykuły
Suchy zębodół - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
U niektórych pacjentów, którzy przeszli zabieg eks
Ból po wyrwaniu zęba - jak długo trwa i jak sobie pomóc?
Ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się po zabiegu
Usuwanie zębów w znieczuleniu miejscowym i pod narkozą - wskazania, przebieg, cena
Usuwanie, czyli ekstrakcja zębów, to bardzo częsty