Witam. Głównym objawem pustego zębodołu jest dosyć nieznośny ból, który łatwo daje się leczyć. Nie zalecane jest płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba, ponieważ może to właśnie być przyczyną powstania pustego zębodołu. Proszę zgłosić się do dentysty celem zaopatrzenia zębodołu.
"Suchy zębodół" objawia się narastającym bólem, nieprzyjemnym zapachem z ust, brakiem skrzepu wewnątrz zębodołu,czasem powiększeniem węzłów chłonnych, szczękościskiem i obrzękiem.Zaleca się płukanie jamy ustnej w trzeciej dobie po usunięciu zęba. Pozdrawiam
Prawdopodobnie to nic niepokojącego,ból po ekstrakcji zęba jeżeli jest umiarkowany to normalne i może się utrzymywać do kilku dni.Ten biały nalot to przekształcający się skrzep krwi w nabłonek.Myślę że jest ok.
Prawdopodobnie nie jest to suchy zębodół, który charakteryzuje się dość silnym bólem okolicy.
Dyskomfort i biały nalot, które występują po ekstrakcji zęba są normalne. Biały nalot to skrzep, który po pewnym czasie przekształci się w naskórek. Od razu po ekstrakcji zęba nie jest zalecane płukanie jamy ustnej. Powinno się to rozpocząć dopiero w trzeciej dobie.
Suchy zębodół pojawia się u około 1-5 proc. pacjentów i zazwyczaj dolegliwości rozpoczynają się w 2-3 dobie po ekstrakcji. Dolegliwości bólowe trwają do około 14 dni. Suchy zębodół częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pojawia się jeśli w zębodole brakuje skrzepu, który może się niewytworzyć lub zostać wypłukany. Dlatego właśnie nie należy rozpoczynać płukania jamy ustnej bezpośrednio po ekstrakcji. Czasami w zębodole widać jest odkryta kość, narażoną na wszelkiego rodzaju czynniki i bardzo wrażliwą.
Ból w ostrym zębodole jest bardzo silny, rwący i promieniuje do ucha, skroni i czoła. Może pojawić się gorączka, osłabienie psychiczne i fizyczne, powiększanie węzłów chłonnych lub nadmierna produkcja śliny. Ogólnie z tego co przeczytałam nie ma Pani aż tak mocnych objawów, więc na razie dolegliwości typowe dla suchego zębodołu nie występują. Nalot jest normalny, płukanie jamy ustnej można rozpocząć w trzeciej dobie po zabiegu. Jeśli się pojawią konieczny będzie kontakt z dentystą i leczenie.
Nie ma jednoznacznych standardów w leczeniu suchego zębodołu. Zaleca się leki przeciwbólowe, płukanie jamy ustnej roztworem antyseptycznym oraz czasami niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku.
„Periodontologia Białystok”
Suchy zębodół, czyli stan, w którym po usunięciu zęba skrzep w ranie zostaje usunięty lub nie powstaje prawidłowo, jest bolesnym i nieprzyjemnym powikłaniem, które może wystąpić kilka dni po zabiegu. Objawy suchego zębodołu to zwykle silny ból w okolicy usuniętego zęba, który promieniuje do ucha, oka lub żuchwy, oraz nieprzyjemny zapach z ust. Dodatkowo może pojawić się gorączka, a rana może wyglądać na "pustą", bez skrzepu, z odsłoniętą kością. W takim przypadku wymaga to leczenia u stomatologa, który oczyści zębodół i założy odpowiedni opatrunek.
W Twoim przypadku, brak silnego bólu, nieprzyjemnego zapachu i gorączki sugeruje, że nie masz do czynienia z suchym zębodołem. Biały nalot na wierzchołku zębodołu jest dość powszechny i może być częścią naturalnego procesu gojenia rany – może to być martwa tkanka, która zostaje z czasem wchłonięta. Dyskomfort, który odczuwasz, może być wynikiem normalnego procesu gojenia, szczególnie w przypadku usunięcia zęba.
Jeśli nie masz objawów infekcji, takich jak silny ból, gorączka, zapach ropy czy krwawienie, to nie ma powodu do niepokoju. Zalecam jednak, abyś unikała manipulowania w zębodole, np. dotykania go językiem lub palcem, aby nie uszkodzić procesu gojenia.
Co do płynów do płukania ust – jeśli są one przeznaczone do użytku po zabiegach chirurgicznych, można je stosować, ale tylko zgodnie z zaleceniami. Płukanie ciepłą solą fizjologiczną lub roztworem soli (bez alkoholu) jest również dobrym wyborem, aby wspomóc gojenie i utrzymać jamę ustną w czystości. Pamiętaj, aby unikać płynów zawierających alkohol, ponieważ mogą one podrażnić ranę.
Jeśli objawy nie zmieniają się lub pojawią się nowe, takie jak nasilenie bólu, gorączka, nieprzyjemny zapach lub wyciek ropy, warto skonsultować się z lekarzem lub udać się na wizytę kontrolną do innego dentysty, który oceni stan rany.
Podsumowując, na ten moment nie wydaje się, abyś miała powód do niepokoju, ale warto obserwować proces gojenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym objawia się suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Biały nalot w zębodole po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Płyn do płukania jamy ustnej po ekstrakcji zęba podczas karmienia piersią – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy to może być suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy to jest właśnie suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Co oznacza biały nalot po ekstrakcji zęba? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Ocena wyniku rany po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Co mam dalej robić po tej trudnej ekstrakcji? – odpowiada Dr n. med. Stefan Sobaniec
- Czy jest prawdopodobieństwo, że będzie to suchy zębodół? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy jest u mnie duże ryzyko suchego zębodołu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Suchy zębodół - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
U niektórych pacjentów, którzy przeszli zabieg eks
Ból po wyrwaniu zęba - jak długo trwa i jak sobie pomóc?
Ból po wyrwaniu zęba, który pojawia się po zabiegu
Usuwanie zębów w znieczuleniu miejscowym i pod narkozą - wskazania, przebieg, cena
Usuwanie, czyli ekstrakcja zębów, to bardzo częsty