Jak objawia się suchy zębodół?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o wyjaśnienie  mi następującej sprawy. Jak objawia się suchy zębodół? W czwartek miałam usuwaną dolną 6.W miejscu po wyrwaniu widzę biały nalot,ale tylko na wierzchołku.Czuję mały ból, a w zasadzie nie ból tylko raczej dyskomfort. Dziąsło nie krwawi, nie czuję brzydkiego zapachu z ust, nie mam też gorączki. Mój dentysta niestety jest na urlopie, więc nie mam możliwości skontrolować czy wszystko goi się prawidłowo. Proszę mi powiedzieć czy mam się czym martwić – chodzi mi szczególnie o ten nalot? Czy mogę używać teraz płynu do płukania ust?Z góry dziekuje za odpowiedź.

Witam. Głównym objawem pustego zębodołu jest dosyć nieznośny ból, który łatwo daje się leczyć. Nie zalecane jest płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba, ponieważ może to właśnie być przyczyną powstania pustego zębodołu. Proszę zgłosić się do dentysty celem zaopatrzenia zębodołu.

Magdalena Mroczek

Dyskomfort i biały nalot, które występują po ekstrakcji zęba są normalne. Biały nalot to skrzep, który po pewnym czasie przekształci się w naskórek. Od razu po ekstrakcji zęba nie jest zalecane płukanie jamy ustnej. Powinno się to rozpocząć dopiero w trzeciej dobie.

Suchy zębodół pojawia się u około 1-5 proc. pacjentów i zazwyczaj dolegliwości rozpoczynają się w 2-3 dobie po ekstrakcji. Dolegliwości bólowe trwają do około 14 dni. Suchy zębodół częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pojawia się jeśli w zębodole brakuje skrzepu, który może się niewytworzyć lub zostać wypłukany. Dlatego właśnie nie należy rozpoczynać płukania jamy ustnej bezpośrednio po ekstrakcji. Czasami w zębodole widać jest odkryta kość, narażoną na wszelkiego rodzaju czynniki i bardzo wrażliwą.

Ból w ostrym zębodole jest bardzo silny, rwący i promieniuje do ucha, skroni i czoła. Może pojawić się gorączka, osłabienie psychiczne i fizyczne, powiększanie węzłów chłonnych lub nadmierna produkcja śliny. Ogólnie z tego co przeczytałam nie ma Pani aż tak mocnych objawów, więc na razie dolegliwości typowe dla suchego zębodołu nie występują. Nalot jest normalny, płukanie jamy ustnej można rozpocząć w trzeciej dobie po zabiegu. Jeśli się pojawią konieczny będzie kontakt z dentystą i leczenie.

Nie ma jednoznacznych standardów w leczeniu suchego zębodołu. Zaleca się leki przeciwbólowe, płukanie jamy ustnej roztworem antyseptycznym oraz czasami niezbędne staje się zastosowanie antybiotyku.