Czy jest u mnie duże ryzyko suchego zębodołu?

Dzień dobry, byłam dzisiaj na wyrwaniu dolnej ósemki. Po czterech godzinach od ekstrakcji napiłam się trochę wody i zjadłam kilka łyżek lodów. Wydawało mi się, że robiłam to bardzo ostrożnie ale teraz widzę, że krew nie pokrywa całej dziury po zębie a tylko dno. Nie wiem na jakim poziomie była wcześniej bo przysłaniała mi ślina. Czy to już powód do obawy o powstanie suchego zębodołu?
KOBIETA, 26 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

po ekstrakcji zęba bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność przy szczotkowaniu i spożywaniu posiłków, aby uniknąć powikłań. Suchy zębodół to stan, w którym skrzep krwi, który powinien chronić i wspomagać proces gojenia, nie utrzymuje się w dziurze po usuniętym zębie. Może to powodować silny ból i opóźnienie powrotu do zdrowia. Oprócz tego w jamie ustnej pojawia się najczęściej szary nalot oraz nieprzyjemny zapach.

Do oceny, czy miejsce po ekstrakcji goi się prawidłowo, będzie niestety potrzeba wizyty u stomatologa. Proszę także obserwować swoje objawy i natężenie bólu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-zebodol-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-profilaktyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.