Czym objawia się suchy zębodół?

Witam. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi następującej sprawy. W jaki sposób objawia się suchy zębodół? W środę miałam usuwaną dolną 5. W miejscu wyrwania widać biały nalot. Nie czućpraktycznie bólu, dziąsło nie krwawi ani nie mam gorączki. Za to niestety jest nieprzyjemny zapach z ust i również mam dość duże wydzielanie gęstej śliny przez co nie mogę zasnąć. Czy mam się czym martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Suchy zębodół, fachowo nazywany poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu to powikłanie, które może wystąpić po usunięciu zęba, np. ósemki. Po zabiegu w miejscu rany normalnie powinien wytworzyć się skrzep z krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla odsłoniętych kości i tkanek. Gdy skrzep się nie wytworzy lub ulegnie rozpadowi (np. na skutek nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych czyli na palenie papierosów lub niewłaściwą higienę jamy ustnej), może dojść właśnie do powstania suchego zębodołu. Suchy zębodół zazwyczaj objawia się ostrym, promieniującym (do ucha, skroni, oka) bólem występującym w ciągu kilku dni po zabiegu. Inne objawy wskazujące na rozwój schorzenia to m.in. nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk, szczękościsk, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, ogólne osłabienie u pacjenta. Biały lub szary nalot w zębodole po zabiegu ekstrakcji jest stanem normalnym i wskazuje na prawidłowy proces gojenia, nie wykazuje Pani również symptomów stanu zapalnego. Najlepiej będzie poradzić się swojego stomatologa, który na żywo oceni zmianę.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Suchy zębodół powstaje w wyniku braku skrzepu w miejscu po usuniętym zębie. Pojawia się po niektórych ekstrakcjach, szczególnie u pacjentów palących oraz nie stosujących się do zaleceń lekarzy po usunięciu zęba. Może powodować dolegliwości bólowe i przedłużone gojenie dziąsła.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czym płukać suchy zębodół?

Mialam usowana dolna piatke I zrobil mi sie suchy zebodol.Lekarz oczyscil rane,plukal I czyms posmarowal I na to zostal gazik umieszczony.Zapisal mi antybiotyk amoksycyline ale na razie nie kazal brac dopiero jak bol bedzie bardzo silny.Boje sie brac antybiotyk amoksycyline bo zawsze mam grzybice pochwy.Mowilam o tym lekarzowi dlatego narazie nie kazal brac.Czym moglabm plukac ten zebodol czy moze to byc woda utleniona z woda nbadz rumianek,szalwia.bardzo prosze o pomoc .dziekuje
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
proszę niczym nie płukać! W zębodole po wizycie powinien wytworzyć się skrzep który warunkuje gojenie, płukaniem może go Pani uszkodzić.

pozdrawiam zdrowo :-)
lek.stom. Grzegorz Gdula

0

Witam,
generalnie nie zaleca się dodatkowo płukania miejsca po usuniętym zębie płukankami. Szczególnie jeśli to płukanie nie byłoby delikatne. Zalecane jest utrzymywanie dobrej higieny, oczyszczanie wszystkich zębów, a jeśli chodzi o płukanie jamy ustnej to wyłącznie bardzo delikatnie, szczególnie przez pierwsze 3 dni po usunięciu zęba lub wystąpieniu suchego zębodołu.
Badania naukowe oceniające wpływ stosowania płukanek na gojenie i wystąpienie suchego zębodołu pokazują korzystne działanie 0,2% chlorheksydyny. W przypadku pacjentów stosujących delikatne płukanie jamy ustnej płukanką z 0,2% chlorheksydyną rzadziej występowały powikłania w gojeniu.
Pozdrawiam

0

Jeśli już doszło do powstania powikłania, czyli suchego zębodołu, to zazwyczaj stosuje się leczenie łagodzące ból i dyskomfort pacjenta np. środki NLPZ. Antybiotyk działa osłonowo, stomatolog może również zastosować laseroterapię lub ozon w celu zdezynfekowania miejsca pozabiegowego. Stomatolog zapewne odpowiednio oczyścił ranę, więc nie ma już potrzeby płukania zębodołu i lepiej tego nie robić. Suchy zębodół powinien się zagoić w ciągu kilku tygodni. W tym czasie warto unikać: palenia papierosów, zbyt mocnego szczotkowania, diety opartej na twardych produktach (zamiast tego tzw. miękka dieta np. jajecznica, kasze, zupy), spożywania gorących lub ostrych potraw i napojów, które mogą podrażnić ranę, unikać napojów gazowanych oraz picia przez słomkę.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty