Suchy zębodół po ekstrakcji zęba u 31-latka

Witam serdecznie i proszę o pomoc. W piątek o godzinie 11:00 miałem usuwaną górną lewą ósemkę. Trwało to kilka minut. Rana bez szycia, bez leków. Dzisiaj tj. niedziela po interwencji stomatologa stwierdzono suchy zębodół. Jestem palaczem tytoniu... W tym czasie nie paliłem papierosów, miałem przyklejony plaster nikotynowy... Czy ów plaster mógł być przyczyną powstania suchego zębodołu ??? Czy zakaz palenia dotyczy tylko i wyłącznie papierosów. Proszę o pomoc, czy mogę nadal używać plastrów?

Witam serdecznie,
Plaster raczej nie powinien wywołać takich objawów. Przy paleniu papierosów, głównym problemem dla gojenia w jamie ustnej są wysoka temperatura i substancje smoliste zawarte w papierosach.
Suchy zębodół najczęściej powstaje w związku z niepełnym stosowaniem się do zaleceń pozabiegowych, a szczególnie ostrożnego płukania.
Należy się zwrócić do stomatologa wykonującego zabieg i poprosić o odpowiednie zaopatrzenie takiego zębodołu.

Witam,
suchy zębodół powstaje najczęściej po zbyt szybkim rozpuszczeniu lub wypłukaniu skrzepu krwi z rany. Skrzep jest potrzebny do prawidłowego gojenia. Przedwczesne rozpuszczenie skrzepu może być spowodowane np. substancjami zawartymi w dymie papierosowym (bądź pochodzącym z innych używek) , intensywnym płukaniem ust przez kilka dni po zabiegu , zbyt wczesnym wyjęciem opatrunku uciskowego , lub jedzeniem twardych pokarmów i dostaniem się resztek jedzenia do zębodołu. Leczenie jest nieprzyjemne a gojenie zdecydowanie dłuższe i dłużej też utrzymują się dolegliwości bólowe. Plastry nikotynowe nie mają istotnego wpływu na gojenie .
Pozdrawiam,
lek.stom.Łukasz Wojszwiłło