Krew i ropa po ekstrakcji zęba

Czułem silny ból zęba ( Dolna 7 ) a potem bardzo spochl Mi policzek. Byłem u dentysty , dostałem 2 zastrzyki znieczulające i ząb został usunięty . Minęły 2 dni a wciąż pluje krwią i z rany wydobywa się dziwna gęsta substancja , nie da się tego po prostu wypluć , trzeba to lekko oderwać . Czy to jest normalne ? To ropa schodzi przez wyrwany ząb ?

Dzień dobry,
proszę nic nie wyrywać z zębodołu. Prawdopodobnie jest to skrzep, który jest potrzebny do gojenia rany. Usuwając go upośledza Pan gojenie. Poniżej są wskazania po implantach jakie zalecam pacjentom skopiowane z mojej strony internetowej, ale przy usunięciu zęba też są warte do stosowania:

W celu zminimalizowania ryzyka powikłań pozabiegowych bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po wszczepieniu implantu:

w dniu zabiegu implantologicznego należy:
przyjmować wszystkie leki w sposób przepisany przez lekarza
nie jeść i nie pić do momentu ustąpienia znieczulenia
nie pić alkoholu i nie palić papierosów
unikać gorącego jedzenia i picia
wskazane są zimne okłady w miejscu zabiegu w celu zmniejszenia obrzęku
unikać dotykania rany językiem lub palcami
unikać picia przez słomkę, cmokania, wysysania rany
nie szczotkować zębów bezpośrednio przy ranie aby uniknąć rozdrapania rany, nie płukać ust
jeść tylko miękkie, papkowate jedzenie
nie podejmować wysiłku fizycznego z powodu ryzyka krwawienia rany
przez 7-10 dni po zabiegu wszczepienia implantów
unikać dotykania rany językiem lub palcami
płukać usta zaleconą przez lekarza płukanką
unikać gryzienia po stronie zabiegowej po jedzeniu przepłukać delikatnie usta letnią wodą
podczas szczotkowania uważać na możliwość drażnienia rany szczoteczką
w przypadku wykonania odbudowy tymczasowej na implancie nie wolno gryźć taką odbudową aż do wykonania odbudowy ostatecznej

pozdrawiam zdrowo :-)
lek.stom. Grzegorz Gdula