Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę jeść delikatne posiłki po wyrwaniu zęba?

Witam, czy mogę jeść delikatne posiłki po wyrwaniu zęba (u dołu) tą stroną, z której został wyrwany? Bo różne są opinie, a dentysta nic mi nie mówił. Nie chcę ograniczać się do jednej strony.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Witam

Może Pan spożywać miękkie, nie wymagającyce intensywnego żucia pokarmy. Z gojeniem się rany można stopniowo wracać do swoich przyzwyczajeń dietetycznych, przez kilka dni oszczędzając okolicę poekstrakcyjną

Pozdrawiam

0

Witam serdecznie,

w dniu usunięcia zęba zaleca się nie jeść i nie pić niczego przez co najmniej 2 godziny. Również w dniu zabiegu powinno się jeść głównie chłonne i półpłynne pokarmy, nic gorącego.
Nie płukać jamy ustnej żadnymi płukankami czy ziołami przez minimum trzy dni po zabiegu. Przy myciu zębów bardzo delikatnie i ostrożnie płukać jamę ustną. Jest to bardzo ważne dlatego, że zależy nam na powstaniu skrzepu w miejscu po usuniętym zębie, a zbyt energiczne płukanie czy jedzenie jakiś twardszych pokarmów może ten skrzep usunąć z zębodołu. Dzięki prawidłowemu utrzymaniu tego skrzepu rana szybciej się goi. :)
Dodatkowo nie zalecam palenia papierosów ani spożywania alkoholu najlepiej przynajmniej 24h od zabiegu.
Dla bezpieczeństwa pacjenci starają się unikać przez kilka dni jedzenia po stronie, po której był usuwany ząb. W jakimś stopniu zapobiega to niepotrzebnemu zanieczyszczeniu rany po ekstrakcji danego zęba kawałkami jedzenia.

Jeśli pojawiłby się ból lub nieprzyjemny zapach z okolicy po usuniętym zębie, dobrze byłoby pojawić się u stomatologa by skontrolować czy wszystko goi się prawidłowo.
Pozdrawiam

0

„Nie chcę, ale muszę” można rzec :) zachowanie skrzepu w miejscu ekstrakcji zęba jest bardzo ważne, by rana się prawidłowo zagoiła. Jeżeli go usuniemy – może dojść do infekcji albo powikłań w postaci suchego zębodołu. Przez kilka dni trzeba jeść i przeżuwać drugą stroną jamy ustnej, a także unikać gorących potraw i napojów, które mogłyby rozpuścić skrzep.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy