Jak długo może potrwać gojenie się rany po ekstrakcji zęba?

Witam, wczoraj miałam wyrwany ząb ( siódemka na dole ). Długo nie mogłam zatamolać krwawienia. Teraz krwawienie ustało i powstał brązowy skrzep.Czy to prawidłowo ? Jak długo może potrwać gojenie się rany ? I kiedy mogę jeść gorące posiłki ?

Gojenie po ekstrakcji to proces długotrwały i wieloetapowy, pierwszym etapem jest pojawienie się skrzepu (kilka godzin po ekstrakcji), następnie około 3 doby skrzep jest zastępowany bogato unaczynioną tkanką ziarninową, która przez kolejne 7-14 dni jest zastępowana tkanką łączną, kolejne tygodnie to przebudowa i organizacja kości wypełniającej zębodół. Gorące posiłki można jeść w drugiej dobie po usunięciu zęba, ale u Pani w związku z przedłużonym krwawieniem można odczekać dodatkowe 24h.