Co zrobić w wydzieliną z brodawek i sutków i powiększonym węzłem chłonnym?

Witam! Mam taki problem: od paru lat wydzielinę z sutków. Niezależnie od miesiączki. Koloru przezroczystego lub jasnożółtego. Wystarczy lekko nacisnąć pierś i się pojawia. Około rok temu pojawiła się wydzielina z brodawek. Podobnie jak w przypadku sutków: niezależnie od miesiączki czy jej braku, do jej pojawienia się wystarczy delikatne nacisnięcie. Jest biała i konsystencją przypomina ser. Dodatkowo w prawej piersi, przed i w trakcie miesiączki, pojawia się twardy i boleśnie powiększony węzeł chłonny. Miałam robione badanie usg piersi według, którego wszystko jest w porządku, ale sama do końca nie wiem, co mam o tym myśleć. Czy na pewno wszystko jest w porządku? Mam 20 lat.

Witam serdecznie,

Obecność wydzieliny z piersi może mieć różne podłoże. Czasami bywa wynikiem zaburzeń hormonalnych (nadmiernego wydzielania prolatyny), fizjologicznie pojawia się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie. Powodem wydzieliny z brodawek sutkowych może być także niezłośliwy guz piersi - brodawczak.

Pierwszym krokiem powinno być badanie horonów we krwi (estrogeny, progesteron, prolaktyna, TSH). Można także pobrać do badania wydzielinę z brodawki. Jeżeli chodzi o zgrubienie w piersi, które staje się wyczuwalne i bolesne przed i w czasie miesiączki - być może jest to związane z reakcją tkanki piersi na zmiany hormonów występujące w tym okresie cyklu miesiączkowego.

Pozdrawiam serdecznie