Co zrobić z niespokojnym snem u niemowlęcia?

Witam. Obecnie półroczne niemowlę. Od początku był problem ze spaniem nocnym. Ciągle się wiercił, wyginął. Od 3 miesiąca sytuacja się pogorszyła. Nie jest w stanie przespać ciągiem godziny bez wiercenia, rzucania główka z boku na bok, podkurczanie nóżek. Karmiony pm. Od 3 miesiąca na diecie bezmlecznej, nutritonie i gastrotussie. Bez poprawy. Od 5 miesiąca na Nutramigenie, debridacie i kaszce jaglanej. Bez poprawy. Doszło dodatkowo marudzenie i ciągle postekiwanie w ciągu dnia. Nie ma chwili by synek był zadowolony. Jedynie podczas kąpieli. Pod opieką urologa ze względu na nawracający zum- zaleganie w nerce, poszerzone kielichy nerkowe. Kontrola moczu co 2 tygodnie-prawidlowy. Ostatnie USG przezciemiaczkowe wykazało dwa torbiele w główce 2 i 3 mm. Jesteśmy bezsilni jak można pomóc, gdzie się udać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani, jakie są przyczyny podawania leków, a także z jakiego powodu dziecko jest na diecie bezmlecznej, ale jeżeli nie były wykonywane badania w kierunku alergii, a także gastroskopia, to być może dieta i leki nie są uzasadnione. Za to jak najbardziej warto skonsultować się z gastroenterologiem. Dodatkowo może Pani wykonać badania kału w kierunku krwi utajonej.

Zazwyczaj dolegliwości brzuszkowe niemowląt wynikają z niedojrzałości pokarmowej organizmu dziecka i ustępują z czasem – często około 6. miesiąca życia, niekiedy jednak dopiero koło 10.-12. miesiąca życia. W tym przypadku jednak lepiej nie czekać bezczynnie – gastroskopia może pomóc w ustaleniu przyczyny złego samopoczucia dziecka.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-dzieci.

Proszę również zwrócić uwagę na dietę niemowlęcia – być może niektóre pokarmy nasilają ból brzucha. W tym wypadku również diagnostyka w kierunku alergii może być cenna.

Zachęcam również do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.