Co zrobić z takim zachowaniem dziecka?

Moj 20 miesieczny syn ma dziwne przyzwyczajenie. Mianowicie musi zawsze cos trzymac w reku. W domu jest to piekucha tetrowa z ktora spi. Kiedy jestesmy na dworze zawsze trzyma koncowke od suwaka . Kiedy uczyl sie chodzic (15 mies) trzymal przed soba pampersa jakby sie go trzynal. Kiedy jest jakas nowa sytuacja i jest nie pewny zaraz szuka suwaka u bluzy . Tak jak by to dawalo mu poczucie bezpieczenstwa. Czy mam sie martwic takim zachowaniem ?

Dzień Dobry Pani,

Pani Synek ma taki nawyk, który daje mu poczucie bezpieczeństwa, jak sama Pani zauważyła i moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju.

Może Pani jednak skonsultować to z pediatrą, który prowadzi i zna Pani dziecko.

Z przesłaniem radości dla Pani i Synka,
Irena Mielnik-Madej

Proszę Pani,
w opisanym przypadku obserwacja dziecka daje Pani prawidłową odpowiedź. Dziecko które ma 20 miesięcy JEST MALEŃKIE, a wcześniej było jeszcze mniejsze, więc nic dziwnego że brak mu poczucia bezpieczeństwa. Wszystkie dzieci tak mają. Nie trzeba zabierać mu zabawki, lub części garderoby która mu zapewnia poczucie bezpieczeństwa (uspokaja); raczej podsuwać mu te przedmioty.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl