Co zrobić z tymi grudkami na twarzy?

Jak pozbyć się podskórnych grudek na twarzy? Od pewnego czasu borykam się z wysypem małych podskórnych grudek, które z czasem zmieniają się w ropne stany zapalne. Sprawa najgorzej ma się w okolicach brody i na policzkach. Wcześniej pojawiały się u mnie pojedyncze zmiany zapalne, jednak nigdy nie było to aż w tak rozległym stopniu jak aktualnie. Podejrzewam, że może to mieć związek z noszeniem maseczki i jednak trochę zmienioną pielęgnacją skóry podczas kwarantanny (mniej makijażu itp.). Czy moje przypuszczenia są słuszne? I jak ograniczyć powstawanie grudek? Utrzymują się długo i wyglądają bardzo nieestetycznie. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

faktycznie noszenie maseczki może wpływać negatywnie na skórę ze względu na ciepło i wilgoć, które się wytwarzają podczas jej noszenia. Może to więc sprzyjać pogorszeniu kondycji skóry, w tym większej skłonności do zanieczyszczeń. W tej sytuacji proponuję postawić na takie kosmetyki do pielęgnacji jak:

- demakijaż żelem fizjologicznym (takiej informacji szukamy na opakowaniu; nie może to być żel antybakteryjny, ani 2w1)

- tonizacja tonikiem bez alkoholu dla cery tłustej i mieszanej

- stosowanie na dzień lekkiego kremu matującego z filtrem SPF 15

- natomiast na noc polecam krem z kwasem migdałowym lub azelainowym, które będą zapobiegać zatykaniu porów, tworzeniu "grudek", "kaszki", czyli zaskórników zamkniętych i skłonności do powstawania krost ropnych.

Przy regularnym stosowaniu ww. kosmetyków 2x dziennie efektu może się Pani spodziewać już po 1 miesiącu. Kwasy mają udowodnione pozytywne działanie na skórę, więc myślę, że warto postawić właśnie na taki program pielęgnacji. Proszę jednak pamiętać, że podczas stosowania kwasów ochrona przeciwsłoneczna jest obowiązkowa. Jeśli chciałaby się Pani opalać to wtedy konieczne jest stosowanie kremu z filtrem SPF 30 lub 50+, aby nie powstały przebarwienia. To bardzo ważne.

Pozdrawiam,

Ewa Szmaj