Co zrobić, żeby schudnąć z 89 kg?

Mam 24 lata, 177 cm wzrostu i ważę obecnie 85 kg. Nie wiem, dlaczego przytyłam aż tak bardzo i co zrobić, żeby schudnąć. Rok temu ważyłam 72 kg. Było to dużo, ale to była moja stała waga już od kilku lat, więc się przyzwyczaiłam. W maju 2009 zaczęłam tyć. Najpierw dobiłam 80 kg, a teraz z każdym tygodniem jest coraz gorzej. Nie uważam, żebym jakoś znacząco zwiększyła ilość spożywanego jedzenia. I dalej tyję... Biorę tabletki antykoncepcyjne już 3 lata i nigdy po nich nie tyłam, poza tym biorę leki na tarczycę - mam wole obojętne. Proszę o pomoc, chcę schudnąć!!!
24 LAT ponad rok temu

Witam ciepło!

Pani BMI wynosi 27,15. Odpowiada to nadwadze. Nie jest najgorzej, głowa do góry. Na pewno dzięki drobnym zmianom uda się Pani zrzucić zbędne kilogramy. Prosiłabym jednak Panią o konsultację lekarską, ponieważ pisała Pani, że nie zmieniła nawyków żywieniowych, a mimo wszystko przybrała na masie. Warto wykonać kontrolne badania lekarskie.

Powinna Pani jednak wykluczyć:
- kapustę, kalafior, brukselkę,
- brukiew, rzepak,
- soję,
- gorczycę,
- orzeszki ziemne,
- fasolę, groch i cebulę.

Produkty te są źródłem tak zwanych czynników wolotwórczych (goitrogennych) - negatywnie oddziałujących na tarczycę. Mogą one spowodować pogorszenie Pani stanu zdrowia.

Istotna jest odpowiednia podaż jodu.

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru.
Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty. Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów.

Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania. W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jeśli chce Pani wymodelować sylwetkę - proszę ćwiczyć. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na www.abccwiczenia.pl.

Dobór zajęć typu aerobik ułatwi Pani artykuł: http://abczdrowie.pl/trening-ukierunkowany.

Proszę pamiętać o systematyczności. Na aktywność fizyczną codziennie powinna Pani przeznaczyć co najmniej 30 minut. Najlepsze efekty dają treningi na siłowni (siłowe) w połączeniu z zajęciami aerobiku (np. fat burner - z nastawieniem na spalanie tkanki tłuszczowej). Rozwój tkanki mięśniowej na skutek ćwiczeń siłowych powoduje przyśpieszenie przemiany materii.

Pozdrawiam