Bardzo, bardzo grube nogi...

Witam! Mam prawie 20 lat, 151 cm wzrostu i ważę... 63 kg. Jednak mój problem nie dotyczy otyłości brzusznej, gdyż w pasie mam zawsze obwód w okolicach 68-74 cm. Mój problem, to biodra i nogi. W samych udach mam 60 cm, w łydkach 41 cm. Spodnie mam miesiąc/dwa i przecierają się w udach. Moja aktywność fizyczna jest normalna - dom, praca, spacery z psem. Wcześniej, w 2004 roku, ważyłam 65kg, jednak w ciągu prawie pół roku udało mi się zejść do 49 kg (ale leżałam wtedy w szpitalu, byłam na oddziale nefrologii, błędnie, bo okazało się, że bóle to kolka jelitowa). Od miesiąca staram się jeść regularnie, dokładnie co 3 h. Dodam, że leczę się hormonalnie, gdyż choruję na torbiele na jajnikach. Lekarz przepisał mi Z***, jednak podobno została ona wycofana ze sprzedaży. Proszę o rady, co mogę zrobić?
ponad rok temu

Witam!

Pani BMI wynosi 27,63. Odpowiada to nadwadze.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Najlepsze efekty dają treningi na siłowni (siłowe) w połączeniu z zajęciami aerobiku (np. fat burner - z nastawieniem na spalanie tkanki tłuszczowej). Rozwój tkanki mięśniowej na skutek ćwiczeń siłowych powoduje przyśpieszenie przemiany materii. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na www.abccwiczenia.pl.

Pomocne mogą być:
- masaże,
- ciepło-zimne natryski,
- stosowanie kosmetyków ujędrniająco-wyszczuplających,
- codzienne ćwiczenia,
- unikanie nadmiernych ilości soli (powoduje zatrzymywanie wody w organizmie).

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru.
Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty.

Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów. Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.

W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Pozdrawiam