Cukier 430. Co zrobić, aby szybko zbić poziom cukru? Jakie mogą być tego powikłania?

Witam. U mojego taty rok temu wykryto cukrzycę. Początkowo był to poziom około 300. Po wprowadzeniu leku doustnego (nazwy niestety nie pamiętam) i kontrolowaniu ilości zjadanych słodyczy i tłuszczów, poziom utrzymywał się na poziomie około 150-200 (jeśli pozwalał sobie na coś słodkiego). Obecnie po śmierci mamy, poziom cukru skoczył do 430 (295 na czczo), mimo przyjmowanie tych samych leków. Proszę o pomoc, co powinnam zrobić. Tato nie pozwala sobie mowić, co ma robić. Trudno nakłonić go do diety. Od kilku miesięcy (około 3-4) zauważyłam problem z oczami - są zaropiałe i zaczerwienione oraz pojawiła się grzybica. Proszę o radę, co mam zrobić...

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Jak leczyć cukrzycę typu 1?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Rozpoznajemy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze sposobami leczenia cukrzycy typu 1.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Pani tata przede wszystkim musi sam zrozumieć konieczność stosowania się do zaleceń lekarskich (przede wszystkim do stosowania diety i częstego wysiłku fizycznego). Bez tego nic nie da się zrobić. Tata nie może pozwalać sobie na odstępstwa od diety (posiłki 5 razy dziennie, pokarmy o niskim indeksie glikemicznym - tabele dostępne są w internecie). Dobór leków musi być dokonany pod kontrolą lekarza, być może tata będzie musiał stosować insulinę.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty