Cukier 430. Co zrobić, aby szybko zbić poziom cukru? Jakie mogą być tego powikłania?

Witam. U mojego taty rok temu wykryto cukrzycę. Początkowo był to poziom około 300. Po wprowadzeniu leku doustnego (nazwy niestety nie pamiętam) i kontrolowaniu ilości zjadanych słodyczy i tłuszczów, poziom utrzymywał się na poziomie około 150-200 (jeśli pozwalał sobie na coś słodkiego). Obecnie po śmierci mamy, poziom cukru skoczył do 430 (295 na czczo), mimo przyjmowanie tych samych leków. Proszę o pomoc, co powinnam zrobić. Tato nie pozwala sobie mowić, co ma robić. Trudno nakłonić go do diety. Od kilku miesięcy (około 3-4) zauważyłam problem z oczami - są zaropiałe i zaczerwienione oraz pojawiła się grzybica. Proszę o radę, co mam zrobić...

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani tata przede wszystkim musi sam zrozumieć konieczność stosowania się do zaleceń lekarskich (przede wszystkim do stosowania diety i częstego wysiłku fizycznego). Bez tego nic nie da się zrobić. Tata nie może pozwalać sobie na odstępstwa od diety (posiłki 5 razy dziennie, pokarmy o niskim indeksie glikemicznym - tabele dostępne są w internecie). Dobór leków musi być dokonany pod kontrolą lekarza, być może tata będzie musiał stosować insulinę.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.