Cukrzyca ciążowa w 27-tygodniu

Witam, mam 28 lat i jestem w 31tc. W 27tc stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową na podstawie wykonanej krzywej cukrowej (wynik po 2h przekroczył normę o 3j.) Od 4tyg. jestem na diecie cukrzycowej, a od 1 tyg. na czczo moje wyniki oscylują między 87-92. Lekarka zasugerowała już insulinę. Czy to nie za szybko? Czy przed taką decyzją nie powinnam mieć wykonanego kolejnego badania z krwi? Czytałam, że glukometry "potrafią się mylić" nawet o 20%. Proszę o opinię na ten temat. dziękuję

Dzień dobry,

Glikemie na czczo i przed posiłkami w Pani przypadku powinny wynosić 70-90 mg%, zaś 1h po posiłkach < 120 mg%. Jeśli glikemie zaczną przekraczać zalecane wartości, a postępowanie dietetyczne i aktywność fizyczna adekwatna do Pani stanu - nie pomogą, wówczas należy włączyć niewielkie dawki insuliny pod kontrolą diabetologa. Na razie może się Pani jeszcze wstrzymać z podawaniem insuliny, ale jeśli glikemie będą częściej przekraczały wartość 90 mg% - np. 3 dni z rzędu, wówczas należałoby zastosować małe dawki insuliny.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz