Cukrzyca, lek a spadek wagi ciała

Jestem mężczyzną, mam 52 lata, od 24 lat choruję na cukrzycę (obecnie biorę gensulinę R i N, od dwóch tygodni biorę gensulinę R i insulinę M30). W czasie trwania choroby - cukrzycy - wykryto u mnie ok. 7 lat temu sarkoidozę. Obecnie biorę M*** 8 mg dziennie. Przed 7 laty ważyłem 68 kg, obecnie ważę 51,5 kg w ubraniu, przy wzroście 158 cm. Moje pytanie brzmi: co powoduje, że ciągle chudnę, nie umiem tego procesu zahamować? Biorę takie leki jak: A***, D***SR, L***, P***, P***.

Szanowny Panie,

niestety, myślę, że nie uzyska Pan satysfakcjonującej odpowiedzi. Przyczyn utraty masy ciała jest mnóstwo i tylko po zebraniu dokładnego wywiadu, przeprowadzeniu badania fizykalnego i wykonaniu badań dodatkowych można ustalić przyczynę. Możliwe, że np. z powodu niestabilnego przebiegu cukrzycy traci Pan masę ciała, ale również mogą to być zaburzenia wchłaniania, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, choroby trzustki i inne. Ze względu na typ cukrzycy powinien Pan stosować intensywną insulinoterapię, co pozwoli "zapanować" nad cukrzycą i wyeliminować tę przyczynę utraty masy ciała - jeżeli wyrównanie cukrzycy jest problemem.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.