Cukrzyca, lek a spadek wagi ciała

Jestem mężczyzną, mam 52 lata, od 24 lat choruję na cukrzycę (obecnie biorę gensulinę R i N, od dwóch tygodni biorę gensulinę R i insulinę M30). W czasie trwania choroby - cukrzycy - wykryto u mnie ok. 7 lat temu sarkoidozę. Obecnie biorę M*** 8 mg dziennie. Przed 7 laty ważyłem 68 kg, obecnie ważę 51,5 kg w ubraniu, przy wzroście 158 cm. Moje pytanie brzmi: co powoduje, że ciągle chudnę, nie umiem tego procesu zahamować? Biorę takie leki jak: A***, D***SR, L***, P***, P***.

MĘŻCZYZNA, 52 LAT ponad rok temu

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2?

Ekspert - prof. dr hab. Waldemar Karnafel wyjaśnia, co wpływa na cukrzycę typu 2. Ten typ schorzenia nazywany jest również cukrzycą insulinozależną.

Szanowny Panie,

niestety, myślę, że nie uzyska Pan satysfakcjonującej odpowiedzi. Przyczyn utraty masy ciała jest mnóstwo i tylko po zebraniu dokładnego wywiadu, przeprowadzeniu badania fizykalnego i wykonaniu badań dodatkowych można ustalić przyczynę. Możliwe, że np. z powodu niestabilnego przebiegu cukrzycy traci Pan masę ciała, ale również mogą to być zaburzenia wchłaniania, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, choroby trzustki i inne. Ze względu na typ cukrzycy powinien Pan stosować intensywną insulinoterapię, co pozwoli "zapanować" nad cukrzycą i wyeliminować tę przyczynę utraty masy ciała - jeżeli wyrównanie cukrzycy jest problemem.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty