Mgr Joanna BrzeziĹska
Mgr Joanna BrzeziĹska

Szanowna Pani, niestety zdrowe i rozsądne odchudzanie nie może opierać się jedynie na korzystaniu z suplementów takich jak tabletki czy herbatki odchudzające. Podobnie, założenie, że schudnie się 13 kilogramów w ciągu dwóch miesięcy nie sprzyja ani zdrowiu ani wytrwałości w postanowieniach. Proponuję Pani skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej przy cukrzycy diety odchudzającej. Przy wprowadzaniu zmian, zachęcam do zapoznania się z technikami motywacji, aby udało się Pani wytrwać w zmianie nawyków. Powodzenia!

Witam zalecam udać się do dietetyka który ułoży indywidualny plan treningowy z jadłospisem.Niestety ale korzystanie z suplementów nie jest korzystne dla organizmu.Pozdrawiam

0

Witam.
Podstawą diety jest regularność posiłków ( 5 dziennie co 2-3 godz.) oraz picie wody 1,5 do 2l dziennie. Jeżeli nie może Pani włączyć ruchu np. aerobik to wystarczy godzina spaceru dziennie. Ubytek wagi 13 kg w dwa miesiące jest niewskazany. Zdrowe chudnięcie to 4-5 kg m-nie..
Pozdrawiam
Julita Krawczyk

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Proszę zacząć ćwiczyć i udać się do dietetyka w celu ustalenia konkretnej diety dla Pani. Ponieważ ma Pani dostęp do dietetyka w NFZ ze skierowaniem od diabetologa, taka wizyta nie będzie płatna.

0
Kamila Ziemann Dietetyka
60 poziom zaufania

Witam, ani tabletki ani herbatki odchudzajace nie pomoga w osiagnieciu zdrowej wagi. Moze ona troche zleciec, ale po kilku dniach znow pojdzie do gory. Powinna sie Pani udac do dietetyka, aby ustawic diete dostosowana pod Pania. Konieczne bedzie rowniez wlaczenie aktywnosci fizycznej. Musi sie Pani skupic na 5 posilkach dziennie, odpowiednich godzinach jedzenia, produktach, piciu 1,5l wody. Koniecznie prosze oznac produkty o wysokim indeksie glikemicznym i odrzucic je z jadlospisu. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Cukrzyca typu 1 i problemy z odchudzaniem

Mam cukrzycę typu 1 i nie moge schudnąć. Dzień dobry, mam 20 lat i ciągłe problemy z wagą, co odbija się bardzo niekorzystnie na moim samopoczuciu psychicznym Od lutego odżywiam się regularnie, zdrowo a waga stoi, od czerwca mimo powiekszenia ćwiczen, moje pytanie to czy jak ktos ma przez cały dzień podwyższony cukier to czy on moze powodować tycie? sam w sobie? mimo że odżywam sie zdrowo, zero prostych węgli fast foodów, full warzyw, owoce białko i węgle złozone
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Utrzymanie prawidłowej wagi i równowagi organizmu przy cukrzycy jest bardzo trudne. U jednych cukrzyca objawia się nadmierną szczupłością i niemożliwością przybrania na masie, u innych znowu nadmierną masą ciała i niemożliwością zrzucenia zbędnych kilogramów. Jeżeli ma Pani problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru (sygnałem są tu zarówno bieżące pomiary poziomu cukru jak i poziom hemoglobiny glikolowanej) to może się to odbijać na Pani masie ciała. Problemem jednak bardziej znaczącym jest to, że niewyrównany cukier prowadzi do powikłań cukrzycowych jak zmiany w obrębie unaczynienia stóp i nóg (tzw. stopa cukrzycowa) czy problemy z oczami. Dlatego koniecznie powinna się Pani udać do prowadzącego lekarza i dietetyka, gdyż to do nich należy takie ustalenie dla Pani dawek insuliny i skorelowanych z tym posiłków żeby wyrównać poziom cukru we krwi długofalowo. W Pani przypadku nie ma znaczenia tylko co Pani je, ale ile w stosunku do przyjmowanej dawki insuliny (czy przelicza Pani insulinę na wymienniki węglowodanowe?). Często skuteczną metodą walki z problemem wyrównania cukru jest stosowanie diety monotonnej (każdy posiłek jest zbliżony pod względem wartości odżywczej i szybkości ich przyswajalności). Do tego jeżeli Pani ćwiczy to również powinno zostać uwzględnione w dawkach insuliny i planowanych posiłkach. Jest duże prawdopodobieństwo tego, że po wyrównaniu cukru Pani masa ciała się wystabilizuje i wróci do pożądanego poziomu. Jeżeli nie dietetyk prowadzący powinien zaproponować postępowanie mające na celu redukcję zbędnych kilogramów. Życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz
33 poziom zaufania

Witam. Pierwszym krokiem powinno być uregulowanie liczby posiłków. W cukrzycy ważne jest aby spożywać 5-6 posiłków dziennie o stałej zawartości węglowodanów (podanych np. pod postacią wymienników węglowodanowych). Ich źródłem powinno być ciemne pieczywo, brązowy ryż, razowe makarony, kasza gryczana, płatki owsiane itp. Aby cukier miał stabilniejszy poziom i aby poprawić metabolizm do większości posiłków należy dodawać chude produkty bogate białko (twarogi i przetwory mleczne, mięso, ryby) oraz warzywa. Źródłem tłuszczu mogą być różnego rodzaju oleje, oliwa, orzechy, pestki, nasiona, awokado. Aby chudnąć należy uzyskać ujemny bilans energii: od aktualnego zapotrzebowania na energię należy odjąć 500-1000 kcal. Istotna byłaby konsultacja dietetyczna. Pozdrawiam

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty