Cukrzyca - wyniki badań

Witam. Jestem 8 lat po operacji usunięcia nerki z powodu raka. Choruję na cukrzycę od 8 lat. Tydzień temu robiłem badania: mikroalbuminuria 40,17, cholesterol 156, trójglicerydy 98,70, kreatynina 2,01, klirens kreatyniny 73,88, HbA1c 5,32, eGFR 36,45. Trzy miesiące temu były następujące: mikroalbuminuria 3,11, kreatynina 1,77, klirens kreatyniny 69,99, HbA1c 5,55, eGFR 39,3. Proszę mi napisać, czy mam się martwić tymi wynikami, czy mogę jeszcze poczekać z pójściem do specjalisty? Zaznaczam, że mam 57 lat i100 kg wagi. Oprócz tego wykryto w moczu liczne bakterie. Co mam robić?
57 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Słowem wstępu - skoro ma Pan jedną nerkę, a ponadto cukrzycę (cukrzyca współcześnie jest najczęstszą przyczyną prowadzącą do przewlekłej niewysolnośi nerek), dlatego każdą nieprawidłowość powinno się konsultować z lekarzem, najlepiej nefrologiem. Dobrze by było, by była Pan pod stałą opieką poradni nefrologicznej.

Niepokojące jest tak szybkie narastanie mikroalbuminurii. Mikroalbuminuria jest pierwszym przejawem klinicznym nefropatii cukrzycowej, a każde zakażenie układu moczowego przyspiesza rozwój nefropatii (prawdopodobnie stąd ten wzrost mikroalbuminurii), ale też by stwierdzić nefropatię, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne, niecukrzycowe choroby nerek.

- HbA1c jest w normie, więc wnioskuję, że cukrzyca jest dobrze kontrolowana,
- bardzo dobre wyniki parametrów gospodarki lipidowej,
- kreatynina nieznacznie podwyższona, obniżony klirens kreatyniny,
- z powodu licznych bakterii w moczu proponuję wykonanie posiewu i wdrożenia leczenia - mimo prawdopodobnej bezobjawowej bakterurii, przy tylu obciążeniach, przy znamiennym bakteriomoczu (potrzeba jego określenia) - leczenie powinno być wdrożone.

Podsumowując, wizyta u specjalisty jest wskazana. Oprócz tego bardzo ważne jest postępowanie nefroprotekcyjne w życiu codziennym (ochraniające nerkę), tzn. prawidłowe wyrównanie metaboliczne (poza glikemią, lipidemią, to też zwalczanie otyłości), nie wiem, jakie leki Pan przyjmuję, czy współistnieje nadciśnienie, ale nawet jeżeli nadciśnienia nie ma - jest wskazane włączenie swoistych leków nefroprotekcyjnych - inhibitorów ACE lub ARB. Pozostałe zalecenia to: eliminacja nadmiaru białka i sodu z diety, niepalenie tytoniu, uikanie nadmiernego spożycia kofeiny, unikanie leków nefrotoksycznych.

Tutaj znajduje się artykuł pt.: "Jakie są powikłania cukrzycy".

Serdecznie pozdrawiam!

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.