Ćwiczenia i pływanie przy rotoskoliozie kręgosłupa lędźwiowego

Mam od kilku lat bóle kręgosłupa w odc.L-S.Bad. TK kręgosłupa L-S: Lewoboczna rotoskolioza kręgosłupa lędźwiowego. Prawoboczny zeslizg trzonu kregu Th 12 do L1 o ok. 7 mm-I st.,lewoboczny zeslizg kręgu L 2 do L3 o ok. 9 mm - I/II st.Zmiany zwyrod.prawego stawu miedzykreg.L1/L2. L2/L3: uogólnione uwypuklenie krążka miedzykreg.i towarzyszące osteofity krawędzi trzonów kręgów powodują ucisk worka ogonowego.Zmiany zwyrodnieniowe t.III wg.Modica. Obj.prozniowy krążka miedzykr. Jak ćwiczyć,pływać ?

Pływanie jest wskazane przy tego typu dolegliwościach, dużą ulgę może przynieść pływanie na plecach, które całkowicie odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Warto też wprowadzić kilkanaście minut ćwiczeń każdego dnia. Ćwiczenia powinny być proste, szczególnie wykonywane w pozycji klęku podpartego i leżeniu na brzuchu. Spacery są jedną z najlepszych form wysiłku. Ważne jest też rozciągnięcie mięśni. Najważniejsza jest systematyczność.