Pływanie na plecach i kraulem są wskazane
Można pływać ‘całymi stylami’ albo wprowadzać kombinacje mieszając style lub wykorzystywać tylko część stylu. W przypadku przodopochylenia miednicy w STYLU KLASYCZNYM (żabka): Praca nóg w wpływa na mięśnie oddziaływujące na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najważniejszą fazą w pracy nóg jest faza podciągnięcia, zwiększająca ugięcie w stawach biodrowych do kąta 90 stopni. Czyli można płynąc z deska przed sobą akcentując przesadnie zgięcie nóg. Pływanie KRAULEM może być stosowane do korekcji wad odcinka lędźwiowego kręgosłupa, którym nie towarzyszą żadne zmiany w odcinku piersiowym. I tutaj moja uwaga: w przypadku pleców wklęsło-wypukłych Kraula nie należy stosować. W STYLU GRZBIETOWYM: Praca ramion w stylu grzbietowym jest bardzo korzystna. Oddziaływanie korekcyjne będzie intensywniejsze, jeśli ramiona po przeniesieniu za głowę będą prowadzone jak najbliżej linii środkowej ciała, dotyczy to zarówno naprzemiennej jak i symetrycznej pracy ramion. Praca nóg również korzystnie wpływa na korekcję pogłębionej lordozy w odcinku lędźwiowym. STYL MOTYLKOWY (delfin): Praca nóg stosowana jako odrębne ćwiczenie, sprzyja wzmacnianiu mięśni wpływających na zmniejszenie przodopochylenia miednicy. Miłego pływania :)
Można pływać ‘całymi stylami’ albo wprowadzać kombinacje mieszając style lub wykorzystywać tylko część stylu. W przypadku przodopochylenia miednicy w STYLU KLASYCZNYM (żabka): Praca nóg w wpływa na mięśnie oddziaływujące na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najważniejszą fazą w pracy nóg jest faza podciągnięcia, zwiększająca ugięcie w stawach biodrowych do kąta 90 stopni. Czyli można płynąc z deska przed sobą akcentując przesadnie zgięcie nóg. Pływanie KRAULEM może być stosowane do korekcji wad odcinka lędźwiowego kręgosłupa, którym nie towarzyszą żadne zmiany w odcinku piersiowym. I tutaj moja uwaga: w przypadku pleców wklęsło-wypukłych Kraula nie należy stosować. W STYLU GRZBIETOWYM: Praca ramion w stylu grzbietowym jest bardzo korzystna. Oddziaływanie korekcyjne będzie intensywniejsze, jeśli ramiona po przeniesieniu za głowę będą prowadzone jak najbliżej linii środkowej ciała, dotyczy to zarówno naprzemiennej jak i symetrycznej pracy ramion. Praca nóg podczas również korzystnie wpływa na korekcję pogłębionej lordozy w odcinku lędźwiowym. STYL MOTYLKOWY (delfin): Praca nóg stosowana jako odrębne ćwiczenie, sprzyja wzmacnianiu mięśni wpływających na zmniejszenie przodopochylenia miednicy. Miłego pływania :)
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pływanie przy dyskopatii lędźwiowej i rwie kulszowej – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaki styl pływania mogę stosować przy tych wadach kręgosłupa? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakim stylem powinienem pływać, aby wysmuklić łydki? – odpowiada Mgr Wojciech Kozłowski
- Jakim stylem można pływać po wszczepieniu 2 endoprotez stawu biodrowego? – odpowiada Mgr Miłosz Janicki
- Pływanie przy problemach z kręgosłupem – odpowiada Mgr Daria Występek
- Czy można pływać żabką przy bólu kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym i dyskopatii? – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Styl pływania przy skoliozie i dyskopatii – odpowiada Piotr Pilarski
- Jak pływanie wpływa na sylwetkę? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Chomiuk
- Styl pływania na wzmocnienie mięśni i poprawę postury – odpowiada Mgr Małgorzata Chrzan
- Ćwiczenia i pływanie przy rotoskoliozie kręgosłupa lędźwiowego – odpowiada Mgr Małgorzata Latoń-Izdebska
artykuły
Hiperlordoza lędźwiowa i szyjna. Przyczyny, objawy, leczenie
Hiperlordoza jest jedną z najczęściej diagnozowany
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Zadbaj o prawidłową postawę ciała w ciąży Ból plec
Przodopochylenie miednicy - objawy, przyczyny, ćwiczenia i leczenie
Przodopochylenie miednicy jest wadą postawy, która