Cykl miesiączkowy - obserwacja śluzu

Witam serdecznie. Mam 25 lat i jestem już mamą siedmioletniej córki. Od tego miesiąca chcemy się starać z mężem o dzidziusia i stwierdziliśmy, że będziemy celować na dzień owulacji, żeby był chłopczyk (co nie oznacza, że dziewczynki drugiej nie pokochamy). Zaczęłam wchodzić na wszystkie stronki dotyczące planowania rodziny i zapoznałam się z informacjami dotyczącymi śluzu, szyjki macicy itp. Wiem, że umiem to sprawdzić i pamiętam, że co miesiąc występował u mnie przeźroczysty śluz płodny i było go tak dużo, że musiałam często się podmywać i zmieniać wkładki - to było trochę uciążliwe. Jednak jak stwierdziliśmy, że czas na drugie maleństwo bardzo się ucieszyłam, że mam co miesiąc ten śluz, bo stwierdziłam, że to będzie najlepsza metoda i chyba najbardziej pewne żeby trafić w owulację. Mimo, że okres mam ostatnio tak co 41-45 dni. Ale zawsze ten śluz miałam, teraz po miesiączce czekałam i badałam się codziennie, byłam tak uradowana gdy pojawił się najpierw ten biały śluz i wiedziałam, że już niedługo pojawi się przeźroczysty tak jak co miesiąc. I czekałam, czekałam...a tu nic narazie. Jeśli ostatnio miałam cykl 41 dni i według tego cyklu wychodzi na to, że jutro też powinnam mieć owulację gdyby i w tym miesiącu było 41 dni. A tu śluzu tylko troszeczkę ciut, ciut białego na dzień dzisiejszy (od 3 dni robię test owulacyjny i też wychodzi, że mam dni niepłodne). Nie wiem tylko jak to odbierać, bo z pierwszym dzieckiem udało się od razu a teraz bardzo chcę cały czas myślę i nie wiem czy jeszcze w tym miesiącu wystąpi owulacja czy nie? Wiem, że na pewno jej nie przegapiłam. Co robić?
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Bez oceny ultrasonograficznej trudno jest określić, czy w danym cyklu dojdzie do owulacji. Jeżeli jednak do tej pory miała Pani prawidłowe cykle, to ryzyko wystąpienia cyklu bezowulacyjnego jest niewielkie.
Najlepszą metodą naturalnego planowania rodziny jest metoda objawowo-termiczna, polegająca na codziennej ocenie śluzu i mierzeniu temperatury.
Ze względu na liczne czynniki wpływające na charakter śluzu sama jego obserwacja nie jest wystarczająca. Negatywne wyniki testów owulacyjnych świadczą jednak o braku owulacji. Być może obecny cykl będzie dłuższy (sama Pani wspomniała o nieregularnych cyklach).
Na koniec chciałam podkreślić, że rzadko się zdarza, by do poczęcia doszło w pierwszym miesiącu starań. Zwykle próby te trwają dłużej, średnio 6 miesięcy.
Pozdrawiam.