Zwykle po niepowikłanej operacji zaćmy i przy braku chorób ogólnych (tj. cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze) stosuje się krople przez około 3-4 tygodnie po zabiegu. W 1 m-cu po operacji należy unikać ćwiczeń wysiłkowych, podnoszenia ciężkich rzeczy, narażenia oczu na substancje drażniące (dym papierosowy, odczynniki chemiczne). Praca przy komputerze nie stanowi wielkiego obciążenia dla operowonego oka pod warunkiem zachowania zasad ergonomii stanowiska pracy oraz odpowiedniej korekcji. Może więc Pani wrócić do pracy - warto zaopatrzyć się w krople nawilżające.
Szanowna Pani!
Po operacji zaćmy oko powinno całkowicie wyzdrowieć w przeciągu jednego miesiąca od zabiegu. Jest to uwarunkowanie niepowikłaniem zabiegu oraz brakiem dodatkowych schorzeń, które mogą opóźniać gojenie. W tym czasie należy stosować zalecone krople do oczu oraz unikać ćwiczeń wysiłkowych, nie podnosić ciężarów i nie narażać oczu na kontakt z substancjami drażniącymi jak dym papierosowy czy inne czynniki chemiczne. Przez cały okres rekonwalescencji należy mobilizować swój wzrok poprzez podejmowanie różnych czynności. Im intensywniej oczy i mózg współpracują, tym lepsze będą rezultaty.
Przystosowywanie oka zwykle trwa kolejne 2 do 4 miesięcy, po upływie których pacjent czuje się bardzo dobrze i tak samo widzi. Wzrok powinien być optymalny po 6 miesiącach. Po tym okresie nie ma już żadnych ograniczeń dotyczących wykonywania konkretnych czynności.
Należy nadmienić, że makijaż można nakładać dopiero wówczas, kiedy lekarz okulista stwierdzi że gojenie zachodzi prawidłowo i nie występują przeciwwskazania.
Praca przy komputerze po operacji zaćmy nie jest przeciwwskazana. Ta forma aktywności zawodowej nie jest związana z nadmiernym obciążeniem operowanego oka. Oczywiście podczas pracy należy zadbać o ergonomiczną organizację stanowiska. Należy także zadbać o prawidłowe zwilżanie gałki ocznej, zwłaszcza jeśli na miejscu pracy funkcjonuje złe oświetlenie czy obecna jest w pomieszczeniu klimatyzacja.
Ponadto pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, co jest kolejną przyczyną nadmiernego wysychania gałki ocznej. Często także zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co z kolei może być przyczyną tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy to mięśnie gałki ocznej „przyzwyczajają się” do patrzenia głównie na bliskie przedmioty. Doprowadza to do problemów z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzroku.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może znaczyć ten dyskomfort po operacji zaćmy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie są dokładnie zalecenia po operacji zaćmy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Zalecenia po operacji zaćmy oka – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Operacja zaćmy wrodzonej w dzieciństwie a pogorszenie widzenia – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Barnyk
- Jakie mogą być efekty operacji zaćmy? – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
- Pogorszenie wzroku po operacji zaćmy – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Na czym polegają zabiegi na zespół suchego oka w uzdrowisku? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak usunąć łzawienie oka po operacji zaćmy? – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
- Praca przy komputerze po operacji zaćmy – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy jest możliwość, aby to oko jakoś "podpompować"? – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach