Czas gojenia oka po operacji zaćmy

Dzień dobry. Jak długo goi się oko po operacji zaćmy? Kiedy można zacząć malować tuszem rzęsy? Kiedy można zacząć normalnie funkcjonować? Operację miałam 9 października. Zwolnienie dostałam na miesiąc czasu. Czy po tym czasie mogę wrócić do pracy? Pracuje w biurze, przy komputerze. Jakie mogą być przeciwwskazania do podjęcia pracy po operacji zaćmy? Jeżeli nie będzie żadnych komplikacji i problemów z oczami, to czy to oznacza, że mogę już funkcjonować normalnie? Będę mogła malować oczy i pracować tak jak dotychczas? Jakie ewentualnie objawy wskazywałyby, że dzieje się coś nie tak? Czego ewentualnie powinnam unikać po operacji zaćmy? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Zwykle po niepowikłanej operacji zaćmy i przy braku chorób ogólnych (tj. cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze) stosuje się krople przez około 3-4 tygodnie po zabiegu. W 1 m-cu po operacji należy unikać ćwiczeń wysiłkowych, podnoszenia ciężkich rzeczy, narażenia oczu na substancje drażniące (dym papierosowy, odczynniki chemiczne). Praca przy komputerze nie stanowi wielkiego obciążenia dla operowonego oka pod warunkiem zachowania zasad ergonomii stanowiska pracy oraz odpowiedniej korekcji. Może więc Pani wrócić do pracy - warto zaopatrzyć się w krople nawilżające.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Po operacji zaćmy oko powinno całkowicie wyzdrowieć w przeciągu jednego miesiąca od zabiegu. Jest to uwarunkowanie niepowikłaniem zabiegu oraz brakiem dodatkowych schorzeń, które mogą opóźniać gojenie. W tym czasie należy stosować zalecone krople do oczu oraz unikać ćwiczeń wysiłkowych, nie podnosić ciężarów i nie narażać oczu na kontakt z substancjami drażniącymi jak dym papierosowy czy inne czynniki chemiczne. Przez cały okres rekonwalescencji należy mobilizować swój wzrok poprzez podejmowanie różnych czynności. Im intensywniej oczy i mózg współpracują, tym lepsze będą rezultaty.
Przystosowywanie oka zwykle trwa kolejne 2 do 4 miesięcy, po upływie których pacjent czuje się bardzo dobrze i tak samo widzi. Wzrok powinien być optymalny po 6 miesiącach. Po tym okresie nie ma już żadnych ograniczeń dotyczących wykonywania konkretnych czynności.
Należy nadmienić, że makijaż można nakładać dopiero wówczas, kiedy lekarz okulista stwierdzi że gojenie zachodzi prawidłowo i nie występują przeciwwskazania.
Praca przy komputerze po operacji zaćmy nie jest przeciwwskazana. Ta forma aktywności zawodowej nie jest związana z nadmiernym obciążeniem operowanego oka. Oczywiście podczas pracy należy zadbać o ergonomiczną organizację stanowiska. Należy także zadbać o prawidłowe zwilżanie gałki ocznej, zwłaszcza jeśli na miejscu pracy funkcjonuje złe oświetlenie czy obecna jest w pomieszczeniu klimatyzacja.
Ponadto pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, co jest kolejną przyczyną nadmiernego wysychania gałki ocznej. Często także zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co z kolei może być przyczyną tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy to mięśnie gałki ocznej „przyzwyczajają się” do patrzenia głównie na bliskie przedmioty. Doprowadza to do problemów z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzroku.