Czego można się spodziewać po takim opisie zdjęcia płuc?

Badanie MSCT przeglądowe klatki piersiowej wykonane w ramach programu przesiewowego wykazuje w 2 segmencie prawego płuca od strony grzbietowej obecność nieregularnego obszaru hyperdensyjnego, wielkości 20 na 45 mm w wymiarze poprzecznym i 46 mm w wymiarze strzałkowym. Opisana zmiana pozostaje w łaczności z pogrubiałą w tej okolicy opłucną. Ponadto w obu płucach widoczny jest wzmożony rysunek żebrowy. Obraz TK budzi podejrzenie procesu rozrostowego.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opis badania MSCT klatki piersiowej wskazuje na podejrzaną o charakter rozrostowy, tzn. nowotworowy, zmianę zlokalizowaną w płacie górnym, w segmencie przednim, płuca prawego. Zmiana ta daje odczyn opłucnowy - w postaci jej pogrubienia.

Pacjent z takim opisem badania powinnien jak najszybciej zostać skierowany na dalszą diagnostykę tej zmiany (do oddziału chirurgii klatki piersiowej, onkologii bądź chorób płuc). W procesie diagnostycznym będą wykonane takie badania, jak usg jamy brzusznej, tomografia komupterowa głowy, bronchoskopia, spirometria, odpowiednie badania krwi.

Do postawienia dokładnej diagnozy konieczne będzie pobranie biopsji ze zmiany - w związku z lokalizcją obwodową, blisko ściany klatki piersiowej będzie to zapewne biopsja cienkoigłowa. Wszystkie te badania będą miały na celu (oprócz postawienia rozpoznania histopatologicznego tej zmiany) ustalenie stopnia nasilenia procesu, co będzie miało podstawowe znaczenie w wyborze dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.