Czerwone plamki na ciele - co to jest?

Dzień dobry, mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Pojawiły mi się czerwone plamki na ciele, są takie różowe. Mam je na brzuchu, klatce piersiowej i na plecach. Jeśli mają parę dni, to skóra na nich schodzi. Nie wiem co to jest. Z tabletek jem tylko tran (przeciw opryszczce). Odkąd pojawiły się te plamy piję wapno. Co to może być? Czy to jakaś wysypka? Czy jest zaraźliwa? Czy jest na to jakieś lekarstwo, czy należy zgłosić się z czerwonymi plamami do lekarza? A może jakaś alergia? Nigdy wcześniej nie miałam z tym problemu. Nie zdiagnozowano u mnie żadnej alergii. Czy mogła się pojawić dopiero teraz? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Być może są to zmiany uczuleniowe. Proszę się zastanowić czy w ostatnim czasie coś się jednak nie zmieniło - nowy proszek do prania, płyn do płukania, może jakiś nowy składnik w diecie?

Zmiany mogą wynikać również z choroby skóry. Najlepiej w celu postawienia rozpoznania udać się do dermatologa, a w przypadku długiego okresu oczekiwania do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

niestety, ale na podstawie samego przedstawionego przez Panią opisu nie można stwierdzić, co jest przyczyną występującego u Pani problemu. Konieczne byłoby przede wszystkim dokładne ocenienie zmian – ich rozmieszczenia, wielkości, zabarwienia itd. Ważne byłoby również to, czy doświadcza Pani – poza samą obecnością zmian na skórze – jakichś innych problemów, jak np. świąd skóry, pieczenie czy zaczerwienienie skóry.

Istotna byłaby również informacja, czy kiedykolwiek wcześniej doświadczała Pani takich dolegliwości. Konieczna dla ustalenia przyczyny czerwonych plan byłaby również znajomość Pani ogólnego stanu zdrowia – czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe, czy zażywała Pani w ostatnim czasie jakieś leki itd.

Możliwe, iż przyczyną czerwonych plam na Pani ciele są reakcje uczuleniowe – tutaj warto byłoby się skupić na tym, czy np. wprowadziła Pani do swojej diety jakieś nowe pokarmy, czy zaczęła Pani korzystać z jakichś nowych kosmetyków czy środków do prania.

Najkorzystniej byłoby, aby odwiedziła Pani lekarza, który oceniłby Pani problem. Wizyta – chociażby u lekarza rodzinnego – pozwoliłaby rozwiać chociażby Pani wątpliwości co do tego, czy Pani zmiany skórne są zakaźne. W razie potrzeby mogłaby zostać skierowana do dermatologa. Dokładnego postępowania opisać na ten moment się nie da – uzależnione byłoby one od tego, jaka byłaby podejrzewana przyczyna czerwonych plam na Pani ciele.