Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czerwone plamy na skórze twarzy, dekoltu i szyi

Witam, Od jakiegoś czasu na twarzy, dekolcie i szyi pojawiają mi się czerwone plamy. Pojawiają się nagle i znikają po kilku, kilkunastu minutach, są ognisto czerwone i mają wielkość ok 3x2cm,4x2cm. Nie zauważyłam związku pomiędzy pojawianiem się ich a określonym jedzeniem, piciem alkoholu, przegrzaniem ani niczym innym. Nie przyjmuję przewlekle żadnych leków, reakcje alergiczną na kosmetyki też bym odrzuciła- pojawiają się niezależnie czy używam kremów/żeli czy nie. Co to może być? Jak sprawdzić co mi dolega? Jakie badania wykonać? Czy to minie? Czy objaw pojawiających się czerwonych plam na skórze będzie mi juz towarzyszył? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Kiedy wskazane jest wycinanie znamion?

Znamiona mogą znajdować się na całym ciele. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto je obserwować i w razie potrzeby wyciąć. Jakie są wskazania do wycięcia znamion?

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Opisany problem wymaga oceny specjalisty dermatologa. Proszę zatem udać się do lekarza. Do poradni dermatologicznej w ramach NFZ nie jest wymagane skierowanie.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do dermatologa. Przyczyn może być wiele. Warto jednak podkreślić, że często jest to taka dość specyficzna manifestacja reakcji stresowej.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Takie zmiany można jedynie bezpośrednio pokazać lekarzowi i on wyda diagnozę. Proszęprzeanalizować czy nie są one związane z sytuacją stresową.

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej.
0
Przemysław Zarzeczny
72 poziom zaufania

Szanowna Pani!

W przypadku Pani pytania, nie można udzielić obecnie satysfakcjonującej odpowiedzi. Niestety, aby postawić diagnozę lub zaplanować dalszą diagnostykę lub postępowanie terapeutyczne, konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu medycznego obejmującego choroby przewlekłe, przyjmowane leki, uczulenia. Niezbędne jest również zbadanie Pani oraz oględziny czerwonych plam.
Opisywane przez Panią plamy mogą odpowiadać rumieniowi naczynioruchowemu, który pojawia się nie tylko na twarzy, lecz także często lokalizuje się na dekolcie. Pielęgnacja skóry ze skłonnością do rumienia jest bardzo trudna. Przede wszystkim należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych, takich jak: zmiana temperatur, ultrafiolet (słońce i solarium), wysokich temperatur (sauna), kosmetyki drażniące, peelingi mechaniczne, alkohol itp. Konieczne jest stosowanie specjalnych serii kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej. zawierają one m.in. następujące składniki: witamina C, K, krzem, algi morskie, miłorząb japoński, krwawnik, arnika górska, kasztanowiec zwyczajny, nagietek itp. W przypadkach bardziej zaawansowanych zaleca się wykonywanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych lub medycznych (np. zabieg z użyciem urządzenia IPL).
Czerwone plamy na dekolcie mogą być także wynikiem przeżywanych emocji – przemawia za tym ich nietrwały charakter. Mogą się ona także pojawiać przy zaburzeniach hormonalnych – m.in. nadczynności tarczycy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy