Częsta grzybica pochwy

Mam 46 lat.Od 1,5 roku walczę z częstymi zapaleniami pochwy.Wiele razy robiłam posiew bakteryjny.Po ok.8 miesiącach walki z problemem miałam incydent z gronkowcem.W moim wyniku pojawiły się(nieliczne)bakterie gronkowca złocistego.Badaniu poddał się także mój mąż.Jego wynik był negatywny.Od tej pory przy każdym stanie zapalnym biegłam zrobić wymaz.Nie pojawiało się nic,oprócz grzybicy,czasem mam dwa,lub trzy miesiące spokoju.Leczę się na różne sposoby.Ja i mój maż byliśmy leczeni także doustnie.Zażywam probiotyki i mimo to nie mogę zakończyć moich zmagań.Badałam cukier(96),krew.Wyniki krwi nieznacznie odbiegały od normy,jednak lekarz nie uznał ich za niepokojące.Nie mam pojęcia jakie obrać sposoby postępowania na drodze do wyleczenia.Łapie się nawet na tym,że przesadzam z higieną,po czym i w tym upatruje problemu z moimi dolegliwościami.
46 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nawracjące infekcje pochwy czy to grzybicze czy bakteryjne mogą świadczyć o niedoborach odporności. Przy czym cukrzyca nie jest jedyną przyczyną tych niedoborów. Dodatkowo jest Pani w wieku okołomenopauzalnym co może powodować zmniejszenie puli estrogenów a tym samym zmianę środowiska pochwy, stopnia jej nawilżenia oraz grubości naskórka.