Czuję ucisk w gardle - czym to może być spowodowane?

Od kilku dni czuję ucisk na środkową część gardła. Do tego od ponad roku mam kilka guzków na węzłach chłonnych. Za 2 miesiące mam wizytę w poradni hematologicznej, jednak teraz przy pojawianiu się ucisku na gardle zastanawiam się co to może być. Niedawno przeszłam operację usunięcia woreczka żółciowego. Miałam robione USG brzucha i wszystkie organy były w porządku. Do tego niedawno robiłam RTG płuc w związku z guzkami na szyi. Płuca bez zmian. Morfologia w porządku. Jakie badania powinnam zrobić i co można u mnie podejrzewać? Dodam, że czasami swędzi mnie skóra w okolicach piersi i na udach, miewam wieczorne gorączki raz na jakiś czas. Kobieta lat 25.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Na podstawie opisu jaki Pani zamieściła nie mamy możliwości wskazania potencjalnej przyczyny objawów. Konieczne jest do tego zebranie pełnego wywiadu, dokładne zbadanie Pani oraz ocena badań dodatkowych.

Wśród przyczyn, które mogą powodować objawy uciskowe w okolicy gardła należą:
- choroby tarczycy,
- patologie krtani,
- schorzenia przełyku,
- powiększone węzły chłonne w obrębie szyi,
- globus histericus o etiologii psychogennej.

O tym jakie badania należałoby wykonać powinien zdecydować lekarz. Część z badań może mieć bowiem charakter inwazyjny, a takie wykonuje się tylko w koniecznych przypadkach.