Czwarty stopień zaawansowania raka piersi

Mam 56 lat. Biopsja gruboigłowa wykazała: Kategoria B5 b. Carcinoma ductale invasivum mammae (G2). Ocena receptorów w toku. USG jamy brzusznej - bez zmian. RTG KLP - w płucach zmiany drobnoguzkowe 8 mm oraz do 4 mm. Jamy opłucnowe wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa - w granicach normy. Lekarz zalecił chemioterapię. Czy ona da możliwość późniejszego wycięcia guza i uwolnienia płuc od nowotworu? Jaką mam szansę przeżycia 5 lat? W internecie przeczytałam, że średnia przeżycia w takim stanie, to 13 miesięcy. Proszę o szybką odpowiedź, bo ewentualnie muszę jakoś zabezpieczyć córkę-studentkę. Pozdrawiam, Pyzulinda

56 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Rak piersi jest chorobą złożoną i u każdej osoby przebiega inaczej. Rozsiew nowotworu do płuc na pewno stanowi bardzo niekorzystny czynnik prognostyczny - tzn. że choroba osiągneła już czwarte stadium zaawansowania. Rak w tym stadium "wyszedł" poza pierś i węzły chłonne i rozprzestrzenił się po organizmie.

Jedynym rozsądnym krokiem jest teraz chemioterapia, która działa ogólnoustrojowo. Aktualnie mamy do wyboru wiele różnych terapii i nawet jeżeli okazałoby się, że pierwsza nie przyniesie spodziewanego efektu, są do wyprobowania kolejne. Jeżeli okaże się, że jest to rak z dodatnimi receptorami hormonalnymi, do leczenia będzie można wlączyć dodatkowo hormonoterapię.

Rokowanie niezależnie od stadium raka piersi jest poważne. Faktem jest, że w stadium IV obserwuje się mniej przeżyć 5-letnich niż we wcześniejszych stadiach - około 25-30%. Proszę jednak zauważyć, że statystyki nie rozgraniczają osób w danym stadium zaawansowania według wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Jest Pani jeszcze stosunkowo młodą osobą i ma Pani duże szanse na to, aby znaleźć się wśród jednej czwartej pacjentek, które mimo późnego stadium zaawansowania żyją kilka lat z chorobą. Życzę dużo siły.

Pozdrawiam serdecznie